طالبان در شمال غرب پاکستان کشته شدند

اجساد دو افغان در منطقه قبیله نشین پاکستان
Image caption گفته می شود دو مرد افغان روز گذشته توسط طالبان در منطقه قبیله نشین پاکستان به ظن جاسوسی کشته شده اند

مقامات در شمال غرب پاکستان می گویند نیروی هوایی این کشور مواضع طالبان در نزدیکی مرز با افغانستان را بمباران هوایی کرده اند که منجر به مرگ دست کم سیزده نفر از آنها شده است.

مقامات پاکستان گفتند شمار زیادی از سنگرهای زیرزمینی و انبارهای مهمات مورد استفاده شورشیان در بخش قبیله نشین "باجور" نیز تخریب شده است.

عملیات در شمال غرب پاکستان اوایل ماه اوت و به دنبال حملات سنگین علیه ارتش پاکستان، آغاز شده است.

ارتش پاکستان می گوید تا این مرحله از عملیا ت مذکور نزدیک به 1500 شورشی و بیش از 70 پرسنل امنیتی کشته شده اند.

مقامات آمریکایی از مقامات پاکستانی مصرانه خواسته اند تا علیه پیکارجویان دست به عمل بزنند؛ آمریکا پیکارجویان را مسبب تشدید خشونت ها در افغانستان می دانند.

مدتی است که روابط پاکستان و آمریکا به خاطر حملات موشکی آمریکایی مستقر در افغانستان به هدف هایی در داخل خاک پاکستان تنش آلود بوده است.

در حالی که دولت جدید پاکستان با ادامه فعالیت تندروهای مسلح اسلامگرایان مواجه است برخی از ناظران هشدار داده اند که ناکامی ارتش پاکستان در خاتمه دادن به این فعالیت ها می تواند ثبات این کشور را به مخاطره اندازد.

پاکستان یکی از متحدان اصلی برنامه مبارزه جهانی علیه تروریسم بوده است که در پی حملات انتحاری سپتامبر 2001 توسط جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام شد.

حمله نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا به افغانستان و سرنگونی رژیم طالبان در آن کشور در جهت اجرای این برنامه صورت گرفت.

با این همه، در سال های اخیر و با شدت گرفتن عملیات شورشیان مخالف دولت در افغانستان، مقامات آمریکایی و افغان گفته اندکه شماری از اعضای طالبان و شبکه القاعده پس از سقوط رژیم طالبان، در داخل مرز پاکستان با افغانستان پناه گرفته اند و از حمایت برخی گروه های مسلح محلی برخوردار هستند.

این افراد مسئول سازمان دادن و اجرای عملیات مسلحانه در داخل پاکستان معرفی شده اند.

مقامات آمریکایی و افغان خواستار آن هستند که دولت پاکستان اقدامات گسترده تری را برای سرکوب فراریان طالبان و القاعده و حامیان محلی آنان به عمل آورد.

در ماه های اخیر، برخی نقاط داخل مرز پاکستان هدف حملات هوایی و زمینی قرار گرفته و مقامات پاکستانی نیروهای ائتلاف مستقر در افغانستان را مسئول این حملات دانسته و در مواردی، نسبت به نقض حاکمیت کشور خود اعتراض کرده اند.

مطالب مرتبط