رهبران منطقه ای درباره بحران زیمبابوه گفتگو می کنند

رهبران کشورهای منطقه جنوب آفریقا در ژوهانسبورگ گرد آمده اند تا بن بست سیاسی و اقتصادی در زیمبابوه را حل کنند.

رابرت موگابه، رئیس جمهور زیمبابوه، و مورگان چانگیرای، رهبر "حرکت برای تغییر دموکراتیک"، حزب مخالف دولت، پس از هشت هفته مذاکره هنوز نتوانسته اند در مورد جزئیات تقسیم قدرت و معرفی هیئت دولت جدید این کشور به توافق برسند.

آقای چانگیرای و و آقای موگابه در ماه سپتامبر پیمانی مشارکت در قدرت در زیمبابوه را امضا کردند اما از آن زمان تا کنون قادر نبوده اند درباره تقسیم پست های دولتی به توافق برسند. اصلی ترین اختلاف نظرها درباره تصدی بر وزارت کشور است؛ این وزارتخانه همچنین هدایت نیروهای پلیس زیمبابوه را بر عهده دارد.

"کگالما موتلانته"، رئیس جمهور آفریقای جنوبی از رهبران سیاسی زیمبابوه مصرانه خواسته است تا از خود پختگی و رهبری نشان بدهند.

او گفت توافق تاریخی آنها برای تقسیم قدرت همچنان تنها وسیله ای است که زیمبابوه بتواند از طریق آن از چالش هایی که آن مواجه بوده، رها شود.

رئیس جمهور آفریقای جنوبی گفته است که در قبال مشکلات زیمبابوه موضعی سخت گیرانه اتخاذ خواهد کرد چون زیمبابوه نمی تواند به گودال درگیری و خشونت سقوط کند.

آقای موتلانته گفت: "رهبران سیاسی زیمبابوه باید شدیدا در تلاش باشند به خاطر مصلحت مردم، احیای اقتصادی و ثبات سیاسی این کشور، یک دولت واحد تشکیل دهند."

زیمبابوه با کمبود شدید مواد غذایی و تورم بالا روبرو بوده است.

یکی از مقامات ارشد دولت زیمبابوه نتیجه نشست روز یکشنبه (9 نوامبر)، را تعیین کننده "پیروزی یا شکست" ماه ها تلاش برای حل بحران در زیمبابوه توصیف کرده است.

گزارشگر بی بی سی که در نشست رهبران منطقه ای در بزرگترین شهر کشور آفریقای جنوبی حضور دارد، می گوید در حال حاضر دلیل چندانی برای امیدوار بودن وجود ندارد.

در این نشست همچنین موضوع وخیم تر شدن اوضاع در کنگو بررسی خواهد شد.

مطالب مرتبط