مرگ حداقل 90 نفر در فروپاشی مدرسه در هائیتی

محل حادثه
Image caption این مدرسه در اختیار یک کلیسا بود و مدیر آن بازداشت شده است

آمار تلفات ریزش ساختمان مدرسه ای در حومه پورتوپرنس، پایتخت هائیتی، به بیش از 90 نفر رسید. بیشتر قربانیان این حادثه کودکان دانش آموز بوده اند.

امدادگران پس از حدود دو روز تلاش برای نجات بازماندگان این حادثه مرگبار، عملیات نجات را به حالت تعلیق درآورده اند.

مقام های محلی می گویند که در زمان حادثه حدود 400 کودک در مدرسه بودند که 210 نفر از آن ها نجات پیدا کرده اند.

رئیس جمهور هائیتی از محل این ساختمان سه طبقه بازدید کرده است.

گفته می شود که پس از جمع آوری تمام اجساد و اطمینان از عدم وجود افراد زیر آوار، دولت هائیتی قصد دارد که بقایای ساختمان این مدرسه را به کلی نابود کند. این ساختمان علاوه بر مدرسه ابتدایی و راهنمایی، حاوی یک مهد کودک بود.

هرچند هنوز مقام ها رسما در مورد علل احتمالی ریزش ساختمان اظهار نظر نکرده اند، گزارش ها حاکیست که بخش فوقانی مدرسه هنوز درحال احداث بود.

اندی گالاشر خبرنگار بی بی سی می گوید که ساکنان ناحیه مظنونند که بنای مدرسه سست بوده است چرا که چندین سال قبل نیز بخشی از آن ریخت.

هم اکنون کشیشی که این مدرسه را اداره می کرده بازاداشت شده است و تحقیقات پلیس درباره او ادامه دارد. ممکن است وی با اتهامات جنایی مواجه شود.

رنه پروال، رئیس جمهور هائیتی، پیشتر با بستگان کودکان ملاقات کرده بود.

سناتور ایوان بیسرت به خبرگزاری فرانسه گفت: "ما از وزیر آموزش خواهیم خواست کلیه مدارسی که به همین شکل ساخته شده اند را بازرسی کند."

صلحبانان سازمان ملل و اعضای صلیب سرخ هائیتی در صحنه حاضر شدند و سعی کردند از میان جمعیت راه را باز کنند تا مهندسان نظامی سازمان ملل امکان دسترسی به آنجا را داشته باشند.

مطالب مرتبط