غزه دوباره با کمبود سوخت مواجه شد

کودکی فلسطینی در حال دیالیز در غزه
Image caption موسسات کمک رسانی هشدار داده اند که قطع برق غزه عواقبی وخیم برای سیستم بهداشتی این شهر خواهد داشت

اسرائیل اعلام کرده است گذرگاه مرزی نوار غزه که از آن جهت انتقال کالا ها استفاده می شد، بسته باقی خواهد ماند.

این مسئله باعث شده است در نیروگاه برق محلی کمبود سوخت ایجاد شود و به دنبال آن در طی 24 ساعت گذشته برخی نواحی در غزه متحمل قطع برق شوند.

شرکت برق غزه هشدار داده که ممکن است مجبور به قطع کامل منابع برق شود مگر اینکه سوخت دریافت کند.

از هفته گذشته و در پی درگیری های سنگین در نواحی مرزی میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها، ورود محموله های سوخت متوقف شد، اما وزیر دفاع اسرائیل اعلام کرده است برای تصمیم گیری درباره صدور مجوز عبور به کامیون های حامل سوخت مذاکراتی انجام خواهد داد.

در جریان این درگیری ها ارتش اسرائیل وارد غزه شد و دست به حملات هوایی زد که این حمله به کشته شدن حداقل هفت پیکارجوی فلسطینی منجر شد و فلسطینیان نیز راکت هایی را به جنوب اسرائیل پرتاب کردند.

دستور بسته شدن گذرگاه حمل کالا، پس از آن صادر شد که فلسطینیان در روز یکشنبه راکتی را به سمت مناطق اسرائیلی شلیک کردند که اصابت آن به زمین باعث زخمی شدن کسی نشد.

خاموشی

سازمان ملل متحد به بی بی سی گفت یک توربین نیروگاه غزه روز یکشنبه خاموش شد و خروجی این نیروگاه را از 65 مگاوات به 45 مگاوات کاهش داد.

قرار است توربین دوم هم در عصر روز دوشنبه خاموش شود که به این ترتیب خروجی نیروگاه به 25 مگاوات خواهد رسید.

سازمان ملل متحد هشدار داد که اگر تا سه شنبه سوخت به فلسطینیان تحویل داده نشود توربین آخر نیروگاه نیز از حرکت باز خواهد ایستاد.

نیروگاه شهر غزه یک چهارم برق غزه را تامین می کند و بیش از نیمی از انرژی تولید شده در داخل شهر مصرف می شود.

قسمت عمده ای از مابقی الکتریسیته مورد نیاز این منطقه که در آن 1.5 میلیون نفر ساکن هستند از طریق خطوط انتقال برق از اسرائیل تامین می شود.

مهندسان فلسطینی یک نظام سهمیه بندی را در نقاط مختلف شهر غزه به اجرا در آورده اند تا خطوط انتقال برق از اسرائیل متحمل بار بیش از اندازه نشوند و جریان الکتریسیته در آن قطع نشود.

از آنجا که سیستم شبکه توزیع انعطاف پذیری در این شهر وجود ندارد، امکان رساندن برق به نقاط مصرف ضروری مانند بیمارستان ها و دستگاه های تصفیه آب و فاضلاب نیز موجود نیست و سازمان های کمک رسانی هشدار داده اند اگر نیروگاه از کار بیفتد بهداشت عمومی مورد تهدید جدی قرار خواهد گرفت.

موسسه کمک رسانی آکسفام اعلام کرده است هفت بیمارستان بزرگ غزه برای مولد های برق خود گازوئیل ذخیره کرده اند اما این ذخیره کفاف بیش از هفت روز را نخواهد داد.

گزارشی نیز درباره آنکه بیمارستانی کوچکتر به نام القدس تنها برای 36 ساعت آینده سوخت دارد، منتشر شده است.

موسسه آکسفام همچنین هشدار داده که شرکت آب و فاضلاب غزه از ذخیره گازوئیل برخوردار نیست و از این رو هر زمانی که برق غزه قطع شود، سیستم دفع فاضلاب آن از کار خواهد افتاد.

مطالب مرتبط