دو انفجار پیاپی در بغداد تلفات سنگینی داد

انتقال زخمی در بغداد - تصویر آرشیوی
Image caption ادامه خشونت در عراق همچنان کشته و زخمی بر جای می گذارد

وقوع دو انفجار پی در پی در بغداد، پایتخت عراق، دست کم بیست و هشت کشته و دهها زخمی برجای گذاشته است.

به گزارش منابع پلیس بغداد، در ساعات پر ازدحام بامداد روز دو شنبه، 10 نوامبر (20 آبان)، یک اتومبیل حاوی بمب در یکی از بازارهای محله سنی نشین احمدیه بغداد منفجر شد که در اثر آن تعدادی از مغازه داران و مشتریان این بازار جان خود را از دست دادند.

خبرگزاری ها گفته اند که این اتومبیل در یکی از خیابان های محله احمدیه پارک شده بود که دهها رستوران در دو سوی آن واقع شده و در ساعات بامداد، محل اجتماع مردم است.

در حالیکه پس از وقوع این انفجار، چندین نفر برای مشاهده و ارضای حس کنجکاوی خود یا کمک به آسیب دیدگان در اطراف محل انفجار ازدحام کرده بودند، بمب دیگری در میان جمعیت منجر شد و چندین نفر دیگر را کشت و زخمی کرد.

منابع بیمارستانی بغداد شمار زخمی ها را حدود هفتاد نفر ذکر کرده و در مورد احتمال افزایش آمار کشته شدگان هشدار داده اند.

تعدادی زن و کودک در میان قربانیان این دو حمله بوده اند.

Image caption نیروهای عراقی و ائتلاف هدفهای اصلی حملات شورشیان هستند

پلیس بغداد گفته است که دومین انفجار ناشی از یک حمله انتحاری بود و برخی منابع عامل این حمله را یک زن بمب گذار گزارش کرده اند اما این گزارش ها رسما تایید نشده است.

احمدیه یکی از محلات سنی نشین بغداد است که در بخش شرقی، و عمدتا شیعه نشین پایتخت عراق واقع شده است.

در جریان درگیری های فرقه ای در عراق که تا یک سال قبل ادامه داشت، احمدیه شاهد زدوخورد و بمب گذاری های متعدد و پر تلفات بود.

با اینهمه، در خلال یک سال گذشته از میزان خشونت در بسیاری از نقاط عراق از جمله بغداد به طرز قابل توجهی کاسته شده و این شهر در مقایسه با گذشته، به مراتب امن تر است.

با ا ینهمه، اقدامات گروه های تندرو در عراق همچنان ادامه دارد و تقریبا هر روز، یکی از نقاط این کشور شاهد حملات مسلحانه و بمب گذاری است.

هدف اکثر این عملیات نیروهای انتظامی و امنیتی عراق و ائتلاف به رهبری آمریکا و همچنین گروه های بیداری، متشکل از شبه نظامیان سنی است که در حمایت از مبارزه آمریکا علیه گروه های تندرو خارجی، به خصوص گروه های وابسته به شبکه القاعده، تشکیل شده اند.

مطالب مرتبط