سه انفجار پیاپی در بغداد تلفات سنگینی داد

انتقال زخمی در بغداد - تصویر آرشیوی
Image caption ادامه خشونت در عراق همچنان کشته و زخمی بر جای می گذارد

وقوع سه انفجار پی در پی در بغداد، پایتخت عراق، دست کم بیست و هشت کشته و دهها زخمی برجای گذاشته است.

به گزارش منابع پلیس بغداد، در ساعات پر ازدحام بامداد روز دو شنبه، 10 نوامبر (20 آبان)، دو اتومبیل حاوی بمب در یکی از بازارهای محله شیعه نشین بغداد منفجر شد که در اثر آن تعدادی از مغازه داران و مشتریان این بازار جان خود را از دست دادند.

خبرگزاری ها گفته اند که این اتومبیل ها در یکی از خیابان های محله کسری پارک شده بود که دهها رستوران در دو سوی آن واقع شده و در ساعات بامداد، محل اجتماع مردم است.

در حالیکه پس از وقوع این دو انفجار، چندین نفر برای مشاهده و ارضای حس کنجکاوی خود یا کمک به آسیب دیدگان در اطراف محل انفجار ازدحام کرده بودند، یک بمبگذار انتحاری، بمبی را که همراه داشت در میان جمعیت منفجر کرد.

منابع بیمارستانی بغداد شمار زخمی ها را حدود هفتاد نفر ذکر کرده و در مورد احتمال افزایش آمار کشته شدگان هشدار داده اند.

تعدادی زن و کودک در میان قربانیان این حملات بوده اند.

در حمله دیگری در استان دیاله در شمال بغداد، یک بمبگذار انتحاری زن، در یک ایستگاه بازرسی در بعقوبه بمبی را که همراه داشت منفجر کرد که در اثر آن دست کم 6 نفر کشته شدند.

اداره این ایستگاه با اعضای شورای بیداری است که یک گروه سنی طرفدار دولت محسوب می شود.

Image caption نیروهای عراقی و ائتلاف هدفهای اصلی حملات شورشیان هستند

در خلال یک سال گذشته از میزان خشونت در بسیاری از نقاط عراق از جمله بغداد به طرز قابل توجهی کاسته شده و این شهر در مقایسه با گذشته، به مراتب امن تر است.

با ا ینهمه، اقدامات گروه های تندرو در عراق همچنان ادامه دارد و تقریبا هر روز، یکی از نقاط این کشور شاهد حملات مسلحانه و بمب گذاری است.

هدف اکثر این عملیات نیروهای انتظامی و امنیتی عراق و ائتلاف به رهبری آمریکا و همچنین گروه های بیداری، متشکل از شبه نظامیان سنی است که در حمایت از مبارزه آمریکا علیه گروه های تندرو خارجی، به خصوص گروه های وابسته به شبکه القاعده، تشکیل شده اند.

مطالب مرتبط