ژاپن به حضور زیردریایی هسته ای آمریکا اعتراض کرد

زیردریایی یو اس اس شیکاگو -عکس آرشیوی
Image caption زیردریایی یو اس اس شیکاگو در آوریل سال 2001 بدون مجوز وارد آبهای ژاپن شد که با اعتراض شدید ژاپنی ها روبرو شد

ژاپن به آمریکا اعتراض کرده که یکی از زیردریایی های هسته ای اش بدون هماهنگی قبلی در یکی از بنادر آبی جنوب ژاپن توقف کرده است.

وزارت خارجه ژاپن روز دوشنبه (10 نوامبر)، گفت زیردریایی "یو اس اس پراویدنس"، بدون کسب مجوز لازم موقتا در تاسیسات نیروی دریایی ژاپن به نام "ساحل سفید"، واقع در جزیره اوکیناوا توقف کرده است.

وزارت خارجه ژاپن گفت که بنا به یک توافق دو جانبه، توقف در بنادر ژاپن باید با مجوز و فقط برای مدت دو ساعت صورت بگیرد.

در بیانیه وزارت خارجه ژاپن آمده است: "جای تاسف است که یک زیردریایی آمریکایی بدون خبر قبلی در یکی از بنادر ما توقف کرده است. ایالات متحده باید دولت ژاپن را دست کم بیست و چهار ساعت پیش از حضور یافتن زیردریایی های هسته ای آگاه کند."

از آنجایی که در جنگ جهانی دوم ژاپن هدف حمله دو بمب اتمی آمریکا قرار گرفت، مسائل مربوط به جنگ افزارها و ناوهای هسته ای از موضوعات حساس در ژاپن به شمار می آید.

بنا به گزارش خبرگزاری رویتر، شینیچی نیشیمیا، مدیر بخش آمریکای شمالی در وزارت خارجه ژاپن، رسما به سفارت آمریکا در توکیو اعتراض کرده و از مقامات سفارتخانه درخواست توضیح در این باره شده و گفته است که آمریکا باید تلاش کند در آینده اتفاقاتی از این دست رخ ندهد.

اوایل آوریل سال 2001 زیردریایی هسته ای یو اس اس شیکاگو وارد آبهای جنوب غربی ژاپن شد که اعتراض شدید این کشور را به دنبال داشت.

در ماه فوریه همان سال برخورد یک زیردریایی آمریکایی با یک قایق ماهیگیری ژاپنی منجر به مرگ 9 نفر شد. در پی این حادثه روابط دو کشور برای مدتی تنش آلود بود.