آمریکا "حملات مخفی به سوریه" انجام داده است

دونالد راسفلد (چپ)، رابرت گیتس (وسط) و جورج بوش
Image caption وزیر سابق و فعلی دفاع به همراه رئیس جمهوری آمریکا در مراسم سالگرد حملات یازده سپتامبر در نیویورک

مقامات آمریکایی به روزنامه نیویورک تایمز گفته اند که ارتش این کشور از سال 2004 به این سو بیش از 10 بار به طور مخفیانه به مواضع پیکارجویان در سوریه، پاکستان و کشورهای دیگر حمله کرده است.

این مقامات گفته اند که حملات مذکور بر طبق فرمانی محرمانه که توسط دونالد رامسفلد، وزیر دفاع وقت آمریکا امضا شده بود، و با تائید جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا انجام گرفته اند.

آنها گفته اند که حمله اخیر به سوریه، که دولت آن کشور گفته است هشت غیرنظامی در جریان آن کشته شده اند، اولین باری نبوده که نیروهای ویژه آمریکا در سوریه دست به عملیات نظامی زده اند.

مقاماتی که با نیویورک تایمز گفتگو داشته اند حاضر نشده اند جزئیات بیشتری در اختیار این روزنامه بگذارند. اما گفته اند که بر اساس فرمان رامسفلد حمله نظامی به ایران صورت نگرفته است.

خبرگزاری های گزارش کرده اند که وزارت دفاع آمریکا در ارتباط با جزئیات گزارش نیویورک تایمز اظهار نظری نکرده اند اما اذعان کرده اند که ارتش آمریکا درپی آن است که "تروریست ها" را هر جا که هستند به دام بیاندازد و یا از میان بردارد.

نیویورک تایمز نوشته است که بنا به یک فرمان محرمانه ارتش آمریکا مجاز بوده است به اعضای شبکه القاعده هر جای دنیای که هستند، حتی در کشورهایی که با آمریکا در جنگ نیستند، حمله کنند. این فرمان در سال 2004 توسط دونالد رامسفلد امضا شد و از سوی رئیس جمهوری آمریکا نیز تائید شد.

این نشریه از یک مقام پیشین سی آی ای نقل کرده که بر اساس این دستور، از جمله یک تیم ویژه نیروی دریایی مریکا در سال 2006 به یک مجتمع پیکارجویان مسلمان در منطقه باجور در پاکستان حمله کرده است.

اما نیویورک تایمز تصریح کرده که در فهرست اهداف این برنامه نام ایران وجود نداشته است.

مطالب مرتبط