07:26 گرينويچ - سه شنبه 11 نوامبر 2008 - 21 آبان 1387

ارسال سوخت به نیروگاه غزه از سر گرفته شد

غزه

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

از بامداد روز سه شنبه، 11 نوامبر (21 آبان)، اسرائیل ارسال سوخت به تنها نیروگاه باریکه غزه را از سر گرفته است.

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، پس از ملاقات با تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا و نماینده گروه چهارگانه مذاکرات صلح خاورمیانه، اعلام کرد که با وجود ادامه موشک پرانی از باریکه غزه به داخل خاک اسرائیل، این کشور برای کاهش مشکلات ساکنان غزه، تحریم ارسال سوخت نیروگاهی را تا حدودی لغو می کند.

نیروگاه غزه، که نیاز حدود نیم میلیون تن از ساکنان باریکه غزه به برق را تامین می کند ، از روز دوشنبه به دلیل اتمام سوخت نیروگاهی بسته شد.

اسرائیل هفته گذشته اعلام کرد که به دلیل ادامه موشک پرانی تندروهای فلسطینی وابسته به جنبش حماس، ارسال مواد سوختی به باریکه غزه را متوقف می کند و روز گذشته نیز دفتر وزیر دفاع این کشور گفت که تحریم سوختی غزه تا زمانی که موشک باری فلسطینیان قطع نشود ادامه خواهد داشت.

نیروگاه غزه

اسرائیل تامین کننده سوخت تنها نیروگاه برق غزه است

با توقف فعالیت نیروگاه غزه، روز گذشته بخش هایی از باریکه غزه بدون برق ماند و دشواری هایی را برای ساکنان منطقه در پی آورد.

به گفته سخنگوی دولت اسرائیل، تصمیم به از سرگیری نسبی ارسال سوخت به غزه در پی درخواست آقای بلر از وزیر دفاع اسرائیل اتخاذ شد.

آقای باراک پس از گفتگو با تونی بلر گفت که لغو تحریم سوختی علیه غزه براساس ملاحظات بشردوستانه صورت گرفته اما افزود که هیچ کشوری در جهان نمی تواند ادامه حملات موشکی و سایر اقدامات خشونت آمیز علیه شهروندان خود را بپذیرد و به آن واکنشی نشان ندهد.

تعهد به آتش بس

آقای باراک همچنین تشکیلات حماس در غزه را متهم کرد که مانع از عملیات تندروهای فلسطینی علیه اسرائیل نمی شود و افزود که در روزهای اخیر، سربازان اسرائیلی یک تونل را که با هدف ربودن شهروندان اسرائیلی در مرز با غزه حفر شده بود کشف و منهدم کردند.

موشک های فلسطینی در غزه

اسرائیل مسئولیت اقدامات تندروهای فلسطینی را متوجه حماس می داند

وزیر دفاع اسرائیل گفت که دولت او به توافقنامه آتش بس با حماس متعهد است اما در عین حال، عملیات مسلحانه تندروهای فلسطینی و گلوله باران خاک اسرائیل از داخل باریکه غزه باید خاتمه یابد.

اشاره آقای باراک به توافق آتش بس بین اسرائیل و جنبش حماس است که پس از ماهها مذاکره با میانجیگری دولت مصر در ماه ژوئن سال جاری به دست آمد.

براساس این توافقنامه، جنبش حماس و اسرائیل پذیرفته اند از دست زدن به عملیات مسلحانه علیه یکدیگر خودداری ورزند اما اسرائیل تشکیلات حماس را مسئول عملیات خشونت آمیز سایر گروه های فلسطینی مستقر در غزه نیز می داند.

براساس توافق آتش بس، اسرائیل تعهد کرده است که امکان ارسال اقلام اساسی به باریکه غزه را فراهم آورد و علیه این منطقه دست به عملیات نظامی نزند هر چند هر دو طرف حق اقدامات تلافی جویانه را برای خود محفوظ دانسته اند.

اسرائیل تامین کننده سوخت برای تنها نیروگاه برق باریکه غزه است اما حدود 70 درصد از برق مورد نیاز ساکنان این بخش از سرزمین های فلسطینی به طور مستقیم توسط اسرائیل تامین می شود که ارسال آن همچنان ادامه داشته است.

مصر نیز حدود 17 درصد از برق مصرفی ساکنان غزه را به این منطقه صادر می کند.

جنبش حماس، که موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و اقدامات مسلحانه در مبارزه با این کشور را نفی نکرده است، از ماه ژوئن سال 2007 با اخراج نیروهای تشکیلات خودگردان فلسطینی از باریکه غزه اداره امور این بخش از سرزمین های فلسطینی را در دست گرفت.

از آن زمان، باریکه غزه، که حدود یک و نیم ملیون تن از فلسطینیان در آن سکونت دارند، کمابیش با انواع تحریم ها و محدودیت های تجاری از سوی اسرائیل مواجه بوده است.

باریکه غزه در ساحل مدیترانه واقع شده و با مصر و اسرائیل هم مرز است اما ارتباط زمینی آن با سرزمین های فلسطینی در کرانه باختری رود اردن تنها از راه اسرائیل امکانپذیر است.

با وجود خروج شهرک نشینان و نیروهای اسرائیل از باریکه غزه در پائیز سه سال پیش، ارتش اسرائیل همچنان مسئول پاسداری مرزی از این منطقه، از جمله مرز آبی آن در دریای مدیترانه است و از دولت مصر خواسته به منظور جلوگیری از ارسال اسلحه برای تندروهای فلسطینی، مرز با غزه را تحت کنترل شدید قرار دهد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.