سازمان ملل سهمیه غذایی در زیمبابوه را کاهش داد

گرسنگی در زیمبابوه
Image caption چهار میلیون نفر در زیمبابوه با گرسنگی مواجهند

برنامه جهانی غذا، بزرگترین آژانس کمک های بشردوستانه در جهان، می گوید تقاضایش از جامعه بین المللی برای کمک به کاهش گرسنگی در زیمبابوه بی پاسخ مانده و به خاطر همین موضوع سهمیه غذایی گرسنگان این کشور را کاهش داده است.

برنامه جهانی غذا، وابسته به سازمان ملل متحد، اعلام کرده بود که برای کاهش سوءتغذیه گسترده در زیمبابوه به 140 میلیون دلار کمک بین المللی نیاز دارد.

در حال حاضر چهار میلیون نفر در زیمبابوه با گرسنگی مواجه هستند.

برنامه جهانی غذا هشدار داده است که اگر فورا کمک های جدیدی به این آژانس نشود، انبار غذایی که برای گرسنگان زیمبابوه اختصاص داده است تا ماه ژانویه کاملا خالی خواهد شد.

این آژانس گفت که انتقال کمک های غذایی به زیمبابوه و نقاط دور افتاده این کشور دست کم شش هفته طول می کشد و هر گونه کمکی باید سریعا انجام بگیرد.

ریچارد لی، سخنگوی برنامه جهانی غذا در منطقه آفریقای جنوبی گفت دو کیلوگرم ذرت و نزدیک به یک کیلوگرم لوبیا از سهمیه ماهانه هر نفر گرسنه زیمبابوه کم خواهد شد تا توزیع مواد موجود در انبارها مدت طولانی تری ادامه داشته باشد.

کشور زیمبابوه به طور مزمن با کمبود مواد غذایی مواجه بوده است و انتظار می رود که فصل دروی بعدی در ماه آوریل باشد.

رابرت موگابه، رئیس جمهور زیمبابوه، و مورگان چانگیرای، رهبر "جنبش تغییرات دموکراتیک"، حزب مخالف دولت، پس از هشت هفته مذاکره هنوز نتوانسته اند در مورد جزئیات تقسیم قدرت و معرفی هیئت دولت جدید این کشور به توافق برسند.

آقای چانگیرای و و آقای موگابه در ماه سپتامبر پیمان مشارکت قدرت در زیمبابوه را امضا کردند اما از آن زمان تا کنون قادر نبوده اند درباره تقسیم پست های دولتی به توافق برسند. اصلی ترین اختلاف نظرها درباره تصدی بر وزارت کشور است؛ این وزارتخانه همچنین هدایت نیروهای پلیس زیمبابوه را بر عهده دارد.

"کگالما موتلانته"، رئیس جمهور آفریقای جنوبی از رهبران سیاسی زیمبابوه مصرانه خواسته است تا از خود پختگی و رهبری نشان بدهند تا زیمبابوه بتواند از طریق آن با چالش های موجود، مقابله کند.

آقای موتلانته گفت: "رهبران سیاسی زیمبابوه باید شدیدا در تلاش باشند به خاطر مصلحت مردم، احیای اقتصادی و ثبات سیاسی این کشور، یک دولت واحد تشکیل دهند."

مطالب مرتبط