ضیافت شام با حضور رهبران عربستان و اسرائیل

ملک عبدالله، بان کی مون و زلمی خلیلزاد
Image caption ملک عبدالله، بان کی مون و زلمی خلیلزاد

در نشستی که از سوی تحلیلگران بی سابقه توصیف شده، رهبران برخی کشورهای عربی و اسرائیل در مهمانی شامی در مقر سازمان ملل در نیویورک شرکت کردند.

ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی و شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل برای اولین بار بر سر یک میز نشستند.

خبرنگار آسوشیتدپرس می گوید که هیچ تماسی میان رهبران اسرائیل و عربستان در هنگام ضیافت شام برقرار نشد. ملک عبدالله بر سر میز کنار بان کی مون نشست اما شیمون پرز در گوشه ای دیگر قرار داشت.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل امیدوار است که این دیدارها منجر به برقراری جو تفاهم و درک متقابل شود. او گفته است که شخصا نشستی میان رهبران اسرائیل و عربستان ترتیب نخواهد داد.

این مهمانی شام پیش از آغاز کنفرانسی بود که در پی گفتگوی میان ادیان و گسترش فرهنگ صلح در جهان است. این نشست توسط عربستان برگزار می شود.

طبق اعلام خبرگزاری نیمه رسمی فارس، محمد خزاعی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل در کنفرانس دو روزه بین ادیان شرکت می کند. این خبرگزاری به نقل از یک منبع آگاه حضور مشترک پادشاه عربستان و رئیس جمهوری اسرائیل و انتشار اخباری مبنی بر احتمال دست دادن دو مقام یاد شده در این کنفرانس را "مشکوک" خوانده است.

اولین دیدار

به گفته دیپلمات ها این اولین بار است که رهبران عربستان و اسرائیل مشترکا در یک محل حضور دارند. عربستان اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد.این دیپلمات ها می گویند دیدار احتمالی رهبران دو کشور اهمیتی نمادین خواهد داشت.

در کنفرانس یاد شده نمایندگان بیش از هفتاد کشور شرکت خواهند کرد.

قرار است جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، ملک عبدالله و شیمون پرز در این نشست دو روزه سخنرانی کنند. این نشست در ادامه نشستی است که ژوئیه امسال در مادرید برگزار شد. عربستان سعودی می گوید که هدفش از برپایی این نشست ها، ترویج دوستی و مصالحه میان ادیان است.

پادشاه اردن، امیر کویت، امیر بحرین، روسای جمهوری پاکستان و لبنان از جمله شرکت کنندگان در این نشست هستند.

از نوزده نفری که عامل واقعه تروریستی یازده سپتامبر آمریکا شناخته شدند، پانزده نفر از آنها تبعه عربستان سعودی بودند. این مساله باعث توجه جهانی به اسلام وهابی در این کشور شد.

منتقدان عربستان سعودی می گویند که این نشست ها تنها برای مصارف تبلیغاتی است و این کشور در تلاش برای پنهان کردن چهره "افراطی مذهبی" خود است اما حامیان عربستان می گویند که ملک عبدالله در حال مقابله با بنیادگرایان و افراطیون از طریق گفتگو با سایر ادیان است.

لورا ترولیان، خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل می گوید نتیجه احتمالی این نشست یک بیانیه ملایم و خنثی خواهد بود که بر شکاف های عمیق بر سر نقش مذهب در جامعه سرپوش خواهد گذاشت.