کمک غذایی به شهر تحت کنترل شورشیان در کنگو رسید

کودک آواره در کنگو
Image caption حدود 250 هزار نفر در اثر درگیری های اخیر آواره شده اند

یک کاروان سازمان ملل متحد با عبور از خط مقدم نبردها در شرق کنگو، توانسته است کمک های به شدت مورد نیاز غذایی را به شهر روتشورو که در کنترل شورشیان است برساند.

برنامه جهانی غذا یک تن بیسکوئیت پرانرژی را برای کودکان تحویل داد و گفت امیدوار است روز جمعه کاروان های بیشتری به آنجا بفرستد.

در پی شعله کشیدن خشونت ها میان شورشیان و نیروهای دولتی جمهوری خلق کنگو در ماه اوت حدود 250 هزار نفر از خانه های خود گریخته اند.

رئیس نیروهای صلحبان سازمان ملل خواستار 3000 نیروی اضافه برای حفاظت از غیرنظامیان شده است.

از مجموع 17 هزار نیروی حافظ صلح که در کنگو مستقر هستند حدود 9000 نیرو در منطقه بحران زده به سر می برند.

ماموریت سازمان ملل در جمهوری خلق کنگو موسوم به "مونوک" بزرگترین نیروی حافظ صلح این سازمان در جهان است، اما فرمانده این ماموریت می گوید که برای حفاظت از مردم نیروی کافی در اختیار ندارد.

بحران تازه در کنگو زمانی آغاز شد که شورشیان وابسته به ژنرال شورشی لورن نکوندا به سوی گوما، مرکز استان کیوو شمالی، پیشروی کردند که باعث فرار مردم و پناه گرفتن آنها در ادوگاه های اطراف شهر شد.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار برقراری آتش بس به منظور ورود امدادگران و کمک به 100 هزار پناهجویی است که در ناحیه تحت کنترل شورشیان به دام افتاده اند.

کلیه طرف ها پیشاپیش از تحویل کمک های غذایی توسط کاروان سازمان ملل در روز چهارشنبه آگاه شدند. این کاروان حامل یک محموله 65 تنی مواد غذایی است.

اما مارک دویل خبرنگار بی بی سی می گوید بسیاری از مردم هنوز کمک قابل توجهی دریافت نکرده اند.

خبرنگار بی بی سی در دو ساعتی جنوبی گوما 1700 آواره را در بیرون شهر مینووا مشاهده کرد.

این گروه در پناهگاه هایی که با چوب و برگ درختان ساخته شده بود زندگی می کردند که به گفته خبرنگار ما سرپناهی شکننده در برابر باران های حاره ای و سرمای گزنده شب فراهم می کند. اثری از امدادگران در این اردوگاه موقت به چشم نمی خورد.

وی می گوید که در چند روز اخیر دست کم 4 کودک در این اردوگاه جان باخته اند. تومو صابر، 30 ساله، می گوید که پسر دو ساله اش در اثر سوءتغذیه جان باخته است.

خبرنگار ما می گوید اسم کودک "موساد" بود که در زبان سواهیلی یعنی "کمک".