سازمان ملل: غذا در غزه رو به پایان است

غزه
Image caption بیش از یک هفته است که اسرائیل از ورود غذا به غزه جلوگیری کرده است

مقامهای اسرائیلی از ورود محموله کمکهای بشردوستانه به نواره غزه به دلیل ادامه موشک باران شبه نظامیان فلسطینی جلوگیری کرده اند.

این اقدام در حالی صورت می گیرد که اسرائیل پیشتر اعلام کرده بود که اجازه خواهد داد 30 کامیون حامل غذا و دارو وارد غزه شود.

با پایان سوخت تنها نیروگاه غزه، روز سه شنبه اسرائیل اجازه واردات محدود سوخت به غزه را صادر کرد. اما همچنان ورود مواد غذایی به غزه ممنوع است.

سازمان ملل متحد هشدار داده است که در صورتیکه اسرائیل اجازه ورود اقلام کمکی را ندهد، مواد غذایی موجود در مراکز پخش کمکها در چند ساعت آینده پایان خواهد یافت.

کمیته بین المللی صلیب سرخ گفته است که اعمال محدودیتهای شدید باعث شده است، وضعیت معیشتی مردم غزه با بحرانی جدی روبرو شود.

در حالیکه طی یک سال و نیم گذشته این منطقه همواره با کمبود منابع روبرو بوده، محاصره و تحریم کام از سوی اسرائیل در یک هفته گذشته ضربه سنگینی به ساکنان غزه وارد کرده است.

نیروگاه غزه که نیاز حدود نیم میلیون تن از ساکنان باریکه غزه به برق را تامین می کند ، از روز دوشنبه به دلیل اتمام سوخت نیروگاهی بسته شد.

به گفته کاتارینا ریتس، مسئول صلیب سرخ در مناطق فلسطینی، علاوه بر مشکل بزرگ ممنوعیت ورود غذا و دیگر مایحتاج ضروری به داخل غزه، مسئله خارج کردن بیماران از اين منطقه نیز باعث بروز نگرانی هایی شده است.

Image caption بیش از يک و نیم میلیون نفر در نوار غزه زندگی می کنند

همچنین از ورود هیئتی متشکل از چند دیپلمات اروپایی و خبرنگاران، ازجمله خبرنگاران بی بی سی به غزه ممانعت شده است.

مارک رگف، سخنگوی دولت اسرائیل گفته است که اجازه ورود اقلام کمکی به غزه بستگی به عملکرد جنبش حماس دارد.

او گفت: "در حال حاضر وضعیت جنگی است و بسیار دشوار است که در شرایطی که پرتاب موشک هنوز ادامه دارد، مرزها را گشود."

اما شبه نظامیان فلسطینی می گویند که پرتاب موشک به سوی اسرائیل پاسخی است در مقابل تجاوز اسرائیل به غزه.

روز چهارشنبه نیروهای اسرائیلی چهار عضو حماس را کشتند.

جنبش حماس از ژوئن 2007 با اخراج نیروهای فتح از غزه کنترل این منطقه را در اختیار گرفته و از آن زمان بارها با اسرائیل وارد درگیری شده است.

اما پنج ماه پیش دو طرف با میانجیگری مصر توافقنامه آتش بس را امضا کردند. درگیری میان اسرائیل و حماس از هفته پیش دوباره آغاز شد.

براساس توافقنامه آتش بس، جنبش حماس و اسرائیل پذیرفتند از دست زدن به عملیات مسلحانه علیه یکدیگر خودداری ورزند، اما اسرائیل تشکیلات حماس را مسئول عملیات خشونت آمیز سایر گروه های فلسطینی مستقر در غزه نیز می داند.

Image caption جنبش حماس از ژوئن 2007 با اخراج نیروهای فتح از غزه کنترل این منطقه را در اختیار گرفت است

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل تشکیلات حماس در غزه را متهم کرده است که مانع از عملیات تندروهای فلسطینی علیه اسرائیل نمی شود.

براساس توافق آتش بس، اسرائیل تعهد کرده است که امکان ارسال اقلام اساسی به باریکه غزه را فراهم آورد و علیه این منطقه دست به عملیات نظامی نزند؛ هر چند هر دو طرف حق اقدامات تلافی جویانه را برای خود محفوظ دانسته اند.

نوار غزه در ساحل مدیترانه واقع شده و با مصر و اسرائیل هم مرز است. اما ارتباط زمینی آن با بخش دیگر سرزمین های فلسطینی در کرانه باختری رود اردن تنها از راه اسرائیل امکان پذیر است.

با وجود خروج شهرک نشینان و نیروهای اسرائیل از باریکه غزه در پائیز سه سال پیش، ارتش اسرائیل همچنان مسئول پاسداری مرزی از این منطقه، از جمله مرز آبی آن در دریای مدیترانه است و از دولت مصر خواسته به منظور جلوگیری از ارسال اسلحه برای تندروهای فلسطینی، مرز با غزه را تحت کنترل شدید قرار دهد.

جنبش حماس اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و اسرائیل آنها را "گروهی تروریست" نام داده است.

مطالب مرتبط