پرز طرح صلح عربستان سعودی را ستود

نشست بین الادیان در سازمان ملل
Image caption نشست نیویورک اولین باری بوده که این دو مقام ارشد عربستان سعودی و اسرائیل همزمان در یک مکان حضور یافته اند

شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل، طرح صلح خاورمیانه را که عربستان سعودی پیشنهاد کرده، ستوده است.

آقای پرز در جریان نشست بین الادیان در سازمان ملل متحد به ملک عبدالله گفت که امیدوار است "نظراتش نافذترین نظر در کل منطقه خاورمیانه باشد."

این اولین بار بوده که این دو مقام ارشد عربستان سعودی و اسرائیل همزمان در یک گردهمایی حضور داشته اند.

حضور علنی مقامات سعودی و اسرائیلی در یک مکان به ندرت رخ داده است.

طرح عربستان سعودی که در سال 2002 مطرح شد از اسرائیل می خواهد در ازای به رسمیت شناخته شدن از سوی اعراب از اراضی اشغالی خارج شود.

پادشاه عربستان سعودی با هدف ترغیب گفتگو میان ادیان، این کنفرانس دو روزه را در مقر سازمان ملل برگزار کرده است.

ملک عبدالله به شرکت کنندگان در کنفرانس، که سران کشورهای مختلف هستند، گفت که وقت آن رسیده که از تجربیات گذشته درس بگیرند.

او گفت: "تروریسم و جرم و جنایت دشمن تمام ادیان و تمدن های جهان است. اگر اصل تحمل یکدیگر زیر سوال نرفته بود، این دو مقوله هرگز مجال ظهور پیدا نمی کرد."

در گردهمایی نیویورک هفده تن از سران و رهبران کشورهای غربی و عرب شرکت داشته اند. اما بنا به برخی گزارش ها مفتی عربستان سعودی و شمار دیگری از علمای دینی سرشناس این کنفرانس را تحریم کرده اند.

در ایران نیز شماری از مخالفان حضور همزمان اعراب با اسرائیلیان در مقابل سفارت عربستان سعودی در تهران تظاهرات کردند.

بسیار نمادین

رئیس جمهور اسرائیل در میانه ایراد سخنانش رو به ملک عبدالله کرد و گفت: "علیحضرتا، من به پیام شما گوش می دادم. امیدوارم نظرات شما نافذترین نظر در کل منطقه و همه مردم آن شود. نظرتان امیدوار کننده، درست و لازم است."

شیمون پرز افزود: "تصویری که ابتکار شما از آینده خاورمیانه ترسیم می کند، امیدبخش مردم و الهام بخش اعتماد به ملت هاست."

لورا ترولین، گزارشگر بی بی سی در سازمان ملل می گوید دیپلمات ها سخنان آقای پرز را بسیار نمادین توصیف کرده اند.

به گفته گزارشگر بی بی سی سوالی که اکنون مطرح است این است که آیا اظهارات آقای پرز تاثیری در روند صلح خاورمیانه خواهد داشت یا نه.

رئیس جمهور اسرائیل ضمن اذعان به وجود موانع متعدد به خبرنگاران گفت که به باور او روند صلح یک گام به مقصد نزدیک تر شده است.

او گفت: "من انکار نمی کنم که هنوز باید برای سوالات دشواری پاسخ یافت اما اگر - همانطور که اعراب می گویند- اراده آن وجود داشته باشد، راهش هم پیدا می شود. آنچه امروز مشاهده کردیم همان اراده بود. ما می دانیم که باید برای یافتن راه تلاش کنیم."

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا و گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا از جمله سرانی بوده اند که در این کنفرانس حضور داشته اند.

برگزاری این کنفرانس مورد انتقاد گروه های حقوق بشر قرار گرفته است. آنها می گویند که برگزاری آن باعث شد عربستان سعودی، که فقط با شاخه وهابی اسلام موافق است و پیروان شاخه های دیگر اسلام یا ادیان دیگر را تحمل نمی آورد، تریبوونی برای سخنوری درباره گفتگوی ادیان به دست آورد.

گروه های مدافع حقوق بشر همچنین به شدت از نقض حقوق بشر در عربستان سعودی انتقاد کرده اند.

دانا پرینو، سخنگوی کاخ سفید گفت به باور آقای بوش "پادشاه عربستان سعودی می داند این کشور راه درازی در پیش دارد و تلاش دارد برای رسیدن به مقصد گام هایی بردارد."

انتظار می رود که رئیس جمهور آمریکا امروز (13 نومبر)، در کنفرانس نیویورک سخنانی ایراد کند.

مطالب مرتبط