ایران اسرائیل را به سوءاستفاده از کنفرانس ادیان متهم کرد

نشست بین الادیان در سازمان ملل
Image caption نشست نیویورک اولین باری بوده که این دو مقام ارشد عربستان سعودی و اسرائیل همزمان در یک مکان حضور یافته اند

فرستاده ایران در سازمان ملل متحد اسرائیل را به سوءاستفاده از کنفرانس بین الادیان برای پیشبرد مقاصد سیاسی خود متهم کرده و تلویحا گفته است که این کشور یهودی حق شرکت در کنفرانس را ندارد.

محمد خزائی سفیر ایران در دومین روز این کنفرانس که با ابتکار عربستان سعودی در مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می شود اظهار نظر می کرد.

وی گفت: "نماینده رژیمی که تاریخ کوتاه آن آکنده از تجاوز، اشغال، ترور، تروریسم دولتی و شکنجه مردم فلسطین است، آن هم به بهانه تفسیری کاذب از یک دین الهی، تلاش کرده است از این نشست برای پیشبرد مقاصد تنگ سیاسی خود استفاده کند."

آقای خزائی به شیمون پرز رئیس جمهور اسرائیل اشاره داشت.

آقای پرز روز چهارشنبه در حادثه ای نادر همزمان با ملک عبدالله پادشاه عربستان در محل کنفرانس حضور داشت و از این فرصت برای تمجید از ابتکار صلح سعودی استفاده کرد.

اما آقای خزائی گفت "شرکت چنین رژیمی (اسرائیل) نه تنها فایده ای برای هدف مشترک ما ندارد، بلکه چنانچه در همین نشست ثابت شد، به آنها فرصت می دهد تا در جهت بر هم زدن فرآیند جاری و انحراف توجه از دستور کار ما" برای بهبود گفتگو میان ادیان مختلف تلاش کنند.

آقای خزائی در این نشست دو روزه علاوه بر حمله تند به اسرائیل از تمجید از ملک عبدالله نیز خودداری کرد.

پیشتر جورج بوش رئیس جمهور آمریکا گفت که آزادی مذهبی اساس و شالوده یک جامعه سالم است.

ستایش پرز از عبدالله

پادشاه عربستان سعودی با هدف ترغیب گفتگو میان ادیان، این کنفرانس دو روزه را در مقر سازمان ملل برگزار کرده است.

رئیس جمهور اسرائیل در میانه ایراد سخنانش در کنفرانسه رو به ملک عبدالله کرد و گفت: "علیحضرتا، من به پیام شما گوش می دادم. امیدوارم نظرات شما نافذترین نظر در کل منطقه و همه مردم آن شود. نظرتان امیدوار کننده، درست و لازم است."

شیمون پرز افزود: "تصویری که ابتکار شما از آینده خاورمیانه ترسیم می کند، امیدبخش مردم و الهام بخش اعتماد به ملت هاست."

این اولین بار بود که این دو مقام ارشد عربستان سعودی و اسرائیل همزمان در یک گردهمایی حضور می یافتند.

طرح صلح عربستان سعودی که در سال 2002 مطرح شد از اسرائیل می خواهد در ازای به رسمیت شناخته شدن از سوی اعراب از اراضی اشغالی خارج شود.

ملک عبدالله به شرکت کنندگان در کنفرانس، که سران کشورهای مختلف هستند، گفت که وقت آن رسیده که از تجربیات گذشته درس بگیرند.

او گفت: "تروریسم و جرم و جنایت، دشمن تمام ادیان و تمدن های جهان است. اگر اصل تحمل یکدیگر زیر سوال نرفته بود، این دو مقوله هرگز مجال ظهور پیدا نمی کرد."

در گردهمایی نیویورک هفده تن از سران و رهبران کشورهای غربی و عرب شرکت داشتند. اما بنا به برخی گزارش ها مفتی عربستان سعودی و شمار دیگری از علمای دینی سرشناس این کنفرانس را تحریم کرده اند.

در ایران نیز شماری از مخالفان حضور همزمان اعراب با اسرائیلیان در مقابل سفارت عربستان سعودی در تهران تظاهرات کردند.

لورا ترولین، گزارشگر بی بی سی در سازمان ملل می گوید دیپلمات ها سخنان آقای پرز را بسیار نمادین توصیف کرده اند.

به گفته گزارشگر بی بی سی سوالی که اکنون مطرح است این است که آیا اظهارات آقای پرز تاثیری در روند صلح خاورمیانه خواهد داشت یا نه.

مطالب مرتبط