قانون اساسی روسیه 'به نفع پوتین' اصلاح می شود

پوتین
Image caption برخی ناظران هدف از اصلاح قانون اساسی را بازگشت پوئین به قدرت دانسته اند

نمایندگان مجلس سفلای پارلمان روسیه با اکثریت قابل توجه آرا کلیات لایحه ای را تصویب کرده اند که به اقدامی برای زمینه سازی انتخاب مجدد ولادیمیر پوتین تعبیر شده است.

روز جمعه، 14 نوامبر (24 آبان)، دومای دولتی - مجلس سفلای پارلمان روسیه - پس از مذاکره درباره لایحه تغییر در دوره های ریاست جمهوری و دومای دولتی، در شور اول، کلیات این لایحه را با رای موافق 86 درصد از نمایندگان تصویب کرد.

براساس این اصلاحیه، دوره ریاست جمهوری از چهار سال به شش سال و دوره قانونگذاری دومای دولتی از چهار سال به پنج سال افزایش می یابد.

با تصویب کلیات این لایحه، بررسی آن درکمیسیون های دومای دولتی آغاز می شود و انتظار می رود مراحل بعدی مذاکره و رای گیری نمایندگان در مورد آن تا هفته آینده تکمیل شود.

پس از تصویب در دومای دولتی، این مصوبه برای بررسی و رای گیری به شورای فدراسیون - مجلس اعلای پارلمان روسیه - ارسال می شود و با توجه به حمایت اکثر اعضای شورای فدرال از دولت، تصویب آن در این مرحله نیز قطعی به نظر می رسد.

برای تبدیل این لایحه به قانون و تغییر اصل های مورد نظر در قانون اساسی، لازم است مصوبه نهایی دوم مجلس پارلمان فدرال به تصویب دست کم دو سوم پارلمان های محلی فدراسیون روسیه برسد.

اوایل ماه جاری، دمیتری مدودف، رئیس جمهوری، اعلام کرد که از پارلمان خواهد خواست با اصلاح قانون اساسی، دوره ریاست جمهوری را از چهار سال به شش سال افزایش دهد.

در صورت تصویب این لایحه، این نخستین بار از سال 1993 است که قانون اساسی فدراسیون روسیه اصلاح می شود.

بازگشت پوتین؟

برخی ناظران در روسیه گفته اند که هدف از لایحه اصلاح قانون اساسی، شامل افزایش دوره ریاست جمهوری و تغییراتی در اختیارات رئیس جمهوری، فراهم کردن زمینه انتخاب مجدد ولادیمیر پوتین به ریاست جمهوری است.

Image caption آیا مدودوف به نفع پوتین از ریاست جمهوری کناره خواهد گرفت؟

به گفته آنان، این احتمال وجود دارد که دمیتری مدودف، رئیس جمهوری، در اوایل سال آینده به بهانه لزوم برگزاری انتخابات جدید ریاست جمهوری در انطباق با اصلاحات قانون اساسی از سمت خود کناره گیری کند تا آقای پوتین بتواند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند.

در مقابل، مقامات دولت روسیه ارتباط تقدیم لایحه اصلاح قانون اساسی با تلاش برای بازگرداندن ولادیمیر پوتین به قدرت و همچنین افزایش اختیارات رئیس جمهوری را تکذیب کرده اند و آقای پوتین نیز ضمن حمایت از این لایحه، گفته است که نباید برای آن "ابعادی شخصی" تصور کرد.

در مورد نامزدی در دوره بعدی انتخابات ریاست جمهوری نیز آقای پوتین تاکید داشته که هنوز برای تصمیم گیری در این مورد بسیار زود است.

آقای مدودف هم در مصاحبه با یک روزنامه فرانسوی از اظهار نظر در مورد نامزدهای احتمالی دوره بعدی انتخابات ریاست جمهوری خودداری ورزید و گفت که هنوز دوره زمامداری او پایان نیافته است.

با اینهمه، برای بسیاری از مردم روسیه، ولادیمیر پوتین یک سیاستمدار قدرتمند و محبوب محسوب می شود و طرفداران آقای پوتین می توانند انتخاب مجدد او را با توجه به شرایط دشوار اقتصادی این کشور توجیه کنند.

دوره دوم ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین در سال جاری خاتمه یافت در حالیکه وی پیشنهاد برخی از طرفداران خود برای اصلاح قانون اساسی و اجازه انتخاب به یک دوره چهارساله دیگر را قبول نکرده بود.

در انتخابات سال 2008، دمیتری مدودف، نامزد مورد حمایت ولادیمیر پوتین، به ریاست جمهوری انتخاب شد و آقای پوتین را یک روز پس از انتخاب او به رهبری حزب حاکم روسیه متحد، به سمت نخست وزیری منصوب کرد.

مطالب مرتبط