سارکوزی در مورد دفاع موشکی به روسیه هشدار داد

دمیتری مدودف (راست) و نیکولا سارکوزی
Image caption رهبران روسیه و فرانسه خواستار اصلاحات جامع در نهادهای مالی جهانی هستند

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه در مورد طرح استقرار موشک های روسیه در کالینینگراد در نزدیکی لهستان، به دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه هشدار داده است.

آقای سارکوزی در جریان ملاقات با آقای مدودف در شهر نیس در جنوب فرانسه همچنین روسیه را ترغیب کرد که برنامه بیرون بردن نیروهایش از گرجستان را تکمیل کند.

روسیه در نظر دارد تعداد زیادی از سربازان خود را در ابخاز و اوستیای جنوبی که جدایی خود از گرجستان را اعلام کرده اند نگاهدارد.

آقای سارکوزی با اشاره به خطر استقرار موشک های روسیه در کالینینگراد، خواستار تشکیل اجلاس امنیت اروپایی در سال آینده میلادی شد و افزود که در این اجلاس پیشنهادهای روسیه برای ایجاد یک ساختار امنیتی جدید در اروپا می تواند مورد بحث قرار گیرد.

هفته گذشته آقای مدودف گفته بود که روسیه در واکنش به پیشنهاد آمریکا برای استقرار یک سیستم دفاع موشکی در اروپای مرکزی، در نظر دارد موشک هایی با برد کوتاه ( موشک اسکندر) را در غرب این کشور مستقر سازد.

آقای مدودف گفت موشک های اسکندر در پایگاه مرزی کالینینگراد ( واقع بین لهستان و لیتوانی) استقرار خواهد یافت تا در صورت لزوم حمله موشک های آمریکایی را خنثی کند.

استدلال دولت جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا برای استقرار موشک های آمریکایی در اروپا این است که این موشک ها برای مقابله با تهدیدهای برخی کشورها از جمله ایران، لازم است ولی روسیه می گوید این موشک ها روسیه را هدف قرار خواهند داد.

مطالب مرتبط