تلاش برای جلب حمایت سیستانی از پیمان امنیتی

سربازان آمریکایی
Image caption در این موافقت نامه به نیروهای آمریکایی اجازه داده می شود تا سال 2011 در عراق باقی بمانند

دو سیاستمدارشیعه نزدیک به نوری مالکی، نخست وزیر عراق، با آیت الله علی سیستانی، بلند پایه ترین روحانی شیعه عراقی، درباره توافقنامه امنیتی که دولت های عراق و آمریکا قصد امضای آن را دارند، مذاکره کرده اند.

خالد عطیه، معاون اول رئیس پارلمان عراق، و علی ادیب، رئیس فراکسیون اتحاد یکپارچه شیعیان در پارلمان عراق، در شهر نجف آخرین تغییرات در پیش نویس متن توافقنامه امنیتی را برای آیت الله سیستانی تشریح کرده اند.

علی ادیب می گوید که به آیت الله سیستانی اطمینان خاطر داده است این موافقتنامه با منافع و حاکمیت ملی عراق مغایرتی ندارد.

آیت الله سیستانی که زاده ایران است، کمتر در مورد مسائل سیاسی اظهار نظر می کند، اما از نفوذ بسیار زیادی در بین جامعه شیعیان عراقی برخوردارست.

روز جمعه (14 نوامبر) یک مقام دفتر ایت الله سیستانی گفت که اگر او تشخیص بدهد که این موافقتنامه مغایر با حاکمیت عراق است، در این مورد دخالت خواهد کرد.

قرار است که توافقنامه امنیتی یاد شده روز یکشنبه (16 نوامبر) در کابینه عراق به رای گذاشته شود. این سند جنجالی در صورت تصویب برای تایید به پارلمان ارائه خواهد شد، هر چند این شورای ریاست جمهور عراق است که در نهایت باید آن را امضا و لازم الاجرا کند.

جلال خالدی، خبرنگار در عراق، به بی بی سی فارسی گفته است که اگر گروه های سیاسی عراقی به ویژه جناح شیعیان از این موافقتنامه حمایت کنند، آیت الله سیستانی با آن مخالفتی نخواهد کرد.

با این همه، مقتدی صدر، روحانی شیعه عراقی، با امضای توافق امنیتی عراق و آمریکا به شدت مخالف است. او روز جمعه هشدار داد که اگر نیروهای آمریکایی عراق را ترک نکنند، آن ها را هدف قرار خواهد داد.

حزب سنی "جبهه توافق" هم پیشتر خواهان برگزاری همه پرسی درباره این توافقنامه بودند، اما بر اساس گزارش ها هم اکنون موضع این حزب نرم تر شده است.

در این موافقتنامه که جزئیات آن دقیقا روشن نیست، به نیروهای آمریکایی اجازه داده می شود تا سال 2011 در عراق باقی بمانند و همچنین به این کشور اختیار محدودی در محاکمه نیروهای آمریکایی داده می شود.

در ماه های اخیر نوری مالکی برای جلب حمایت جناح های مختلف در کشورش از این توافقنامه تلاش می کند. او همچنین در مذاکراتی فشرده با مقام های آمریکایی خواهان ایجاد تغییراتی در متن آن شده بود.

مطالب مرتبط