امیدواری مدودف به بهبود روابط با آمریکا

دمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه، ابراز امیدواری کرده است که باراک اوباما، رئیس جمهور آتی آمریکا، روابط دو کشور را بهتر کند.

او این اظهارت را پس از اتمام اجلاس اقتصادی گروه 20، طی یک سخنرانی در شورای سیاست امور خارجه آمریکا که یکی از سازمان های غیردولتی با نفوذ در واشنگتن است، بیان کرد.

دمیتری مدودف حدود دو هفته پیش به شدت از دولت آمریکا به خاطر برنامه اش برای استقرار سیستم دفاع موشکی در اروپای شرقی انتقاد کرده بود.

او یک روز پس از پیروزی باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد که روسیه در واکنش، موشک های کوتاه برد اسکندر را در پایگاه مرزی کالینینگراد در حوالی مرز لهستان مستقر خواهد کرد.

این اقدام روسیه با انتقادهای گسترده ناظران در آمریکا مواجه شد. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که روسیه احتمالا با این تصمیم دولت آتی آمریکا را به اتخاذ موضعی سخت تر وادار خواهد کرد.

با این همه، رئیس جمهور روسیه روز شنبه (15 نوامبر) گفت، امیدوار است که باراک اوباما بتواند عدم اعتماد متقابل بین دو کشور را برطرف کند.

به گفته وی، نخستین گام در مسیر بهبود روابط روسیه و آمریکا این است که باراک اوباما بعد از ورود به کاخ سفید بدون پیش شرط و طفره رفتن با او دیدار و گفتگو کند. رئیس جمهور روسیه همچنین تاکید کرده است که کشورش در افزایش تنش با آمریکا پیشگام نخواهد شد.

از زمان حمله نظامی روسیه به گرجستان، روابط آمریکا و روسیه بسیار پرتنش بوده است.

از سوی دیگر، رئیس جمهور روسیه در واشنگتن گفته است، کشورش امکان دارد که یک طرح مصالحه در مورد برنامه استقرار سیستم های دفاع موشکی آمریکا در لهستان و جمهوری چک را بپذیرد. نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه، خواهان مصالحه آمریکا و روسیه درباره طرح دفاع موشکی در اروپای شرقیست.

روسیه سیستم دفاع موشکی آمریکا که قرار است در لهستان و جمهوری چک مستقر شود را تهدیدی برای امنیت خود می داند.

آمریکا می گوید که این سیستم برای مقابله با تهدیدهای برخی کشورها از جمله ایران است اما روسیه این مساله را رد می کند.

قرار است که دمیتری مدودف بعد از ترک آمریکا از کوبا، ونزوئلا، برزیل و پرو دیدار کند.

مطالب مرتبط