حمایت تلویحی سارکوزی از طرح موشکی آمریکا

دمیتری مدودف (راست) و نیکولا سارکوزی
Image caption رهبران روسیه و فرانسه درباره گرجستان و برنامه دفاع موشکی آمریکا مذاکره کردند

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه، از اظهارت اخیر خود که طرح استقرار سیستم دفاع موشکی آمریکا در شرق اروپا را اشتباه دانسته بود، عقب نشینی کرده است.

رئیس جمهور فرانسه روز جمعه (14 نوامبر) بعد از دیدار با دمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه، همچنین گفته بود که برنامه دفاع موشکی آمریکا در شرق اروپا باعث امنیت بیشتر کشورهای اروپایی نخواهد شد.

اما آقای سارکوزی روز شنبه (15 نوامبر) در واشنگتن، پایتخت آمریکا، به طور تلویحی از سیستم دفاع موشکی پیشرفته که آمریکا قصد استقرار آن در لهستان و جمهوری چک را دارد، دفاع کرد.

او این اظهارات را پس از پایان نشست رهبران کشورهای عضو گروه 20 که برای بررسی بحران اقتصادی جهانی در واشنگتن گردهم آمده بودند، بیان کرد.

نیکولا سارکوزی گفت که سیستم یاد شده می تواند در نهایت به عنوان یک سیستم مکمل برای دفاع در برابر موشکی که از نقاط دیگر مانند ایران شلیک شود، عمل کند.

دولت ایران بارها با رد این نگرانی ها، تاکید کرده که برنامه موشکی این کشور هیچ کشوری را تهدید نمی کند و فقط جنبه دفاعی دارد.

نیکولا ساکوزی روز جمعه در مورد طرح استقرار موشک های روسیه در کالینینگراد در نزدیکی لهستان به رئیس جمهوری روسیه هشدار داده بود.

آقای سارکوزی در جریان ملاقات با آقای مدودف در شهر نیس در جنوب فرانسه همچنین روسیه را ترغیب کرد که برنامه بیرون بردن نیروهایش از گرجستان را تکمیل کند.

آقای سارکوزی با اشاره به خطر استقرار موشک های روسیه در کالینینگراد، خواستار تشکیل اجلاس امنیت اروپایی در سال آینده میلادی شده است. او می گوید که در این اجلاس پیشنهادهای روسیه برای ایجاد یک ساختار امنیتی جدید در اروپا می تواند مورد بحث قرار گیرد.

هفته گذشته آقای مدودف گفته بود که روسیه در واکنش به پیشنهاد آمریکا برای استقرار یک سیستم دفاع موشکی در اروپای مرکزی، در نظر دارد موشک هایی با برد کوتاه ( موشک اسکندر) را در غرب این کشور مستقر سازد.

استدلال دولت جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، برای استقرار موشک های آمریکایی در اروپا این است که این موشک ها برای مقابله با تهدیدهای برخی کشورها از جمله ایران، لازم است ولی روسیه می گوید این موشک ها روسیه را هدف قرار خواهند داد.

مطالب مرتبط