رهبران تبت مسیر مبارزه با چین را بررسی می کنند

دالایی لاما
Image caption عدم پیشرفت مذاکره با چین باعث دلسردی دالایی لاما شده است

رهبران تبعیدی تبت آینده روش مبارزه برای کسب خودمختاری از چین را بررسی می کنند.

روز دوشنبه، 17 فوریه (27 آبان)، و پس از آنکه دالایی لاما، رهبر روحانی و سیاسی تبت، از عدم پیشرفت در مذاکره با چین ابراز دلسردی کرد، رهبران تبعیدی این سرزمین برای مذاکره در باره روابط با چین جلسه ای را در شهر دارماسالا، شمال هند، تشکیل دادند.

این جلسه به دعوت دالایی لاما برگزار می شود که ماه گذشته اظهار داشت که مذاکرات نمایندگان وی و دولت چین که از سال 2002 آغاز شده پیشرفتی نداشته است.

سامدهونگ رینپوچه، نخست وزیر تشکیلات موسوم به دولت در تبعید تبت، در آغاز این جلسه خواستار گفتگوهای صریح و بی پرده و طرح نظرات جدید برای حل بحران روابط تبت و چین شد.

انتظار می رود مذاکرات جلسات دارماسالا به طور عمده به بررسی و تصمیم گیری در مورد دو موضوع اختصاص یابد که عبارتست از هدفی که باید تعقیب شود و اینکه چگونه می توان به این هدف دست یافت.

از یکسو، برخی از تبعیدیان تبتی ز خودمختاری داخلی این سرزمین به عنوان بخشی از جمهوری خلق چین طرفدارای می کنند و این موضع، مورد حمایت دالایی لاما نیز بوده است.

از سوی دیگر، رهبران تندروتر تبتی خواستار آغاز تلاش برای کسب استقلال کامل از چین و تشکیل کشور مستقل تبت هستند.

در مورد نحوه دستیابی به هدف نهایی، امکانات متعددی از برگزاری اعتراضات آرام تا دست زدن به خرابکاری در داخل چین مطرح شده است.

نخست وزیر دولت در تبعید تبت هنگام گشایش این جلسه گفت که ممکن است این مذاکرات به روش جدید در مقابله با چین منتهی نشود و در هر صورت، هر تصمیمی در این زمینه باید مبتنی بر تمایل مردم تبت باشد.

همزمان، یک مقام ارشد چین هدف دالایی لاما برای دستیابی به خودمختاری گسترده فرهنگی و اقتصادی تبت را غیرقابل قبول دانست و رهبر تبت را متهم کرد که در صورت به دست گرفتن قدرت، "بدون رحم و مروت، به تبعیض و پاکسازی و جدایی قومی دست خواهد زد."

دولت در تبعید

اتهام این مقام چینی در حال مطرح می شود دالایی لاما برخلاف برخی از فعالان تبتی تندرو در خواستار استقلال کامل تبت از چین نبوده و تنها تاکید داشته است که جمهوری خلق چین تنها خودمختاری این سرزمین را به رسمیت بشناسد.

Image caption تظاهرات ماه مارس در تبت به خشونت کشیده شد

در ماه مارس سال جاری و مصادف با چهل و نهمین سالگرد شکست قیام اهالی تبت علیه تسلط جمهوری خلق چین بر این سرزمین، ساکنان تبت تظاهراتی علیه ادامه حکومت مستقیم چین برگزار کردند که چند هفته به طول انجامید و با خشونت همراه بود.

نحوه برخورد دولت چین با اعتراضات مردم تبت به بروز تظاهرات گسترده در جریان حمل مشعل المپیک برای بازی های پکن منجر شد.

سرزمین تبت، که مرتفع ترین منطقه مسکونی جهان است و از آن با نام "بام جهان" یاد می شود، در جمهوری خلق چین و در مرز هند واقع شده است.

اداره امور این سرزمین، که از دیرباز معمولا تحت الحمایه چین بوده، از قرن هفدهم به بعد بر عهده رهبر مذهبی بوداییان تبتی قرار داشته که عنوان دالایی لاما را دارد.

با سقوط حکومت امپراتوری چین در سال 1913 و بروز هرج و مرج سیاسی در این کشور، دولت محلی تبت به استقلال نسبی دست یافت و این وضعیت تا سال 1951 ادامه داشت.

در آن سال، دولت کمونیستی چین با اعزام نظامیان خود به تبت زمام امور این سرزمین را دوباره در دست گرفت هرچند اختیارات محدودی را نیز به دولت محلی تبت داد.

در سال 1956، اهالی تبت علیه تسلط چین دست به شورش زدند که در سال 1959 توسط ارتش جمهوری خلق چین سرکوب شد و گفته می شود در جریان آن، هزاران تن از اهالی تبت به دست نفرات ارتش خلق چین کشته شدند.

با سرکوب این قیام، رهبران دولت محلی و جمعی از ساکنان تبت به خارج گریختند و دالایی لاما حکومت در تبعید تبت را در شمال هند تشکیل داد و رهبری آن را در دست گرفت.

براساس برخی آمار، جمعیت سرزمین تبت به بیش از شش میلیون نفر می رسد واما تبعیدیان تبتی می گویند که مهاجرت گسترده اهالی سایر نقاط چین به تبت باعث تغییر در ترکیب جمعیتی این سرزمین شده و هویت قومی و فرهنگی آن را به مخاطره انداخته است.

در حال حاضر، دولت تایوان نیز، که خود را حکومت قانونی تمامی سرزمین چین می داند، مدعی حق حاکمیت بر تبت است.

مطالب مرتبط