رد حکم دادگاه بدوی فرانسه مبنی بر ابطال ازدواج یک زوج مسلمان

وزارت دادگستری فرانسه
Image caption دولت فرانسه از این نگران است که حکم دادگاه تجدید نظر، یک سابقه ایجاد کند.

یک دادگاه تجدید نظر در شهر لیل در فرانسه حکم داده است که ابطال ازدواج یک زوج مسلمان در دادگاه بدوی بر سر مسئله بکارت، اشتباه بوده است.

قبلا قضات استدلال شوهر را پذیرفته بودند که گفته بود از آنجا که همسر وی قبل از ازدواج به دروغ گفته بود با هیج مردی رابطه جنسی نداشته، در حقیقت او را برای ازدواج فریب داده است.

دادگاه با همین استدلال، این ازدواج را باطل اعلام کرده بود.

با وجود این که این زوج هر دو حکم دادگاه بدوی را پذیرفته بودند، ابطال ازدواج آنان به سوژه بحث انگیزی تبدیل شد و بسیاری از طرفداران حقوق زن در فرانسه دولت را مجبور کردند که مجددا به این پرونده رسیدگی کند.

اما جین کربی، خبرنگار بی بی سی در پاریس می گوید حکم دادگاه تجدید نظر شهر لیل موجب نومیدی شوهران خواهد شد ولی شماری از گروه های مدافع حقوق بشر و فمینیست ها که مدعی بودند حکم دادگاه بدوی به مثابه فتوایی علیه آزادی زنان است، از حکم دادگاه تجدید نظر استقبال کرده اند.

نظر فعالان حقوق زنان این بود که این حکم عادلانه نیست چون اگر شوهر زنی قبل از ازدواج رابطه جنسی داشته باشد این زن نمی تواند به این دلیل از همسرش جدا شود.

بسیاری از نمایندگان پارلمان فرانسه نیز حکم دادگاه بدوی مبنی بر ابطال ازدواج را غیرقابل قبول و مغایر با اصول سکولار فرانسه می دانستنند.

دادگاه بدوی شهر لیل که در ماه مه گذشته به درخواست شوهر، حکم ابطال ازدواج را داده بود چنین استدلال می کرد که از آنجا که بکارت دختر، عامل مهمی در قصد همسرش برای ازدواج با او بوده، در حقیقت وی فریب خورده است.

رشیده داتی، وزیر دادگستری فرانسه نیز در بدو امر با استناد به این که در حقیقت مسئله نقض اعتماد مطرح بوده نه بکارت، از حکم دادگاه بدوی حمایت کرده بود.

ولی وی به دلیل اعتراضات، ناچار شد دستور تجدید نظر در حکم اولیه را صادر کند.