میلیبند با رهبران خاورمیانه ملاقات می کند

دیوید میلیبند و زیپی لیونی
Image caption دیوید میلیبند بعد از کرانه باختری به سوریه سفر خواهد کرد

دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا، قرار است با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، در کرانه باختری ملاقات و گفتگو کند.

آقای میلیبند همچنین با زیپی لیونی، وزیر خارجه اسرائیل و بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود گفتگو کرده است. خانم لیونی و آقای نتانیاهو، دو کاندیدای اصلی برای احراز پست نخست وزیری این کشور هستند.

محمود عباس همچنین قرار است امروز (17 نوامبر)، با اهود اولمرت، نخست وزیر فعلی اسرائیل گفتگو کند.

جرمی بوئن، دبیر خاورمیانه در بی بی سی می گوید در حالی که جهان در انتظار آغاز به کار باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب امریکاست، بریتانیا بر این باور است که احتمالا فرصت هایی برای پیشرفت در حل مناقشه خاورمیانه وجود دارد.

گفته می شود آقای میلیبند به شدت با ساخت و ساز شهرک های یهودی نشین اسرائیل در کرانه باختری مخالفت کرده است.

او اروپایی ها را تحت فشار گذاشته است که مقررات واردات محصول از شهرک های یهودی نشین را سخت تر کنند. بنا به قوانین بین المللی این اراضی به طور غیر قانونی در سال 1967 به اشغال اسرائیل درآمده است و به فلسطینیان تعلق دارد و هر گونه شهرک سازی اسرائیل در این اراضی نیز غیرقانونی است.

برخی از محصولات کشاورزی و کالاهای دیگر تولید شده در شهرک های یهودی نشین تحت عنوان "محصول اسرائیل" به اروپا صادر می شود به همین دلیل از امتیازات پیمان گمرکی اروپا - اسرائیل بهره مندند.

حمله شد

در همین حال، خانم لیونی از آقای میلیبند خواست تا بریتانیا از موقعیت دشواری که کشورش در غزه با آن مواجه است، حمایت کند. نوار غزه در حال حاضر تحت کنترل گروه حماس است و به غیر از انتقال محدود سوخت تحت محاصره کامل اقتصادی اسرائیل قرار دارد.

وزیر خارجه اسرائیل و رهبر جدید بزرگترین حزب سیاسی اسرائیل، لیکود، به وزیر خارجه بریتانیا گفت: "اسرائیل نمی تواند بنشیند و حمله به شهروندانش را نظاره کند ... جامعه بین المللی نمی تواند چشم خود را به روی این اتفاقات ببندد."

آقای میلیبند امروز (17 نوامبر)، از شهر سدروت، در جنوب اسرائیل که به دفعات مورد هدف حملات پیکارجویان فلسطینی مستقر در غزه قرار گرفته، دیدن کرده است.

کمی پیش از ورود او به این شهر دست کم هشت موشک دست ساز از غزه به داخل اسرائیل پرتاب شد که تلفاتی در پی نداشته است.

در یک هفته گذشته دست کم شانزده پیکارجوی فلسطینی در درگیری های مرزی کشته شده اند.

اسرائیل و حماس ژوئیه گذشته در مورد آتش بس به توافق رسیدند اما از اوایل ماه نوامبر این پیمان به شدت تضعیف شده است.

اسرائیل در واکنش به موشک پرانی های روز دوشنبه یک کاروان حامل دارو و دیگر مواد امدادی را که به طرف غزه در حرکت بوده، متوقف کرده است.

روز جمعه (14 نوامبر)، سازمان خیریه آکسفام هشدار دارد اگر آتش بس میان اسرائیل و حماس حفظ نشود در غزه و نواحی همجوار آن فاجعه انسانی رخ خواهد داد.

این سازمان، که مقرش در بریتانیاست، از رهبران جهان خواست برای شکسته شدن محاصره اقتصادی غزه از تمام توان خود استفاده کنند و از اسرائیل مصرانه خواست بدون تاخیر اجازه دهد مواد امدادی به غزه منتقل شود.

مطالب مرتبط