دزدان دریایی کنترل تانکر سعودی را به دست گرفتند

تانکر ستاره سیروس
Image caption تانکر 'ستاره سیروس' ماه مارس سفرش را آغاز کرده بود

نیروی دریایی آمریکا می گوید دزدان دریایی به یک تانکر نفت سعودی در آب های اقیانوس هند حمله و آن را به تصرف خود درآورده اند.

یکی از سخنگویان نیروی دریایی آمریکا گفت از میان رشته حملاتی که امسال دزدان دریایی سومالیایی انجام داده اند، تانکر تصرف شده - به نام ستاره سیروس - بزرگترین کشتی است که مورد حمله آنها قرار گرفته است.

تازه ترین کشتی ربایی در فاصله بیش از چهارصد گره دریایی از سواحل کنیا (جنوب شرقی بندر مومباسا)، صورت گرفته است که از محل حملات قبلی فاصله زیادی دارد.

گزارش شده که این تانکر 25 خدمه داشته که از ملیت های مختلف (از جمله بریتانیایی، کروات، فیلیپینی، لهستانی و سعودی)هستند.

یک گزارش تلویزیونی در عربستان، که به تائید صاحب تانکر و نیروی دریایی آمریکا نرسیده است، گفت که این تانکر آزاد شده است.

گزارشگر بی بی سی در مومباسا گفت که تانکر ستاره سیروس سومین کشتی است که امسال در این منطقه دزدیده شده است.

نیروی دریایی آمریکا گفت که محل تصرف ستاره سیروس غیر عادی بوده و این نشان می دهد که تاکتیک های دزدان دریایی تغییر کرده است.

دزدان دریایی سومالیایی امسال بیش از سی کشتی را بوده اند.

حمله دزدان دریایی در شاخ آفریقا و کنیا، که اغلب توسط سومالیایی ها صورت گرفته است، باعث شد نیروهای دریایی خارجی امسال به این منطقه ناو جنگی اعزام کنند.

ماه گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد اعزام ناوهای جنگی خارجی به خلیج عدن را تصویب کرد تا آنها از حملات دزدان دریایی جلوگیری کنند.

در 9 ماه اول امسال 63 مورد حمله به کشتی ها گزارش شد که از سی سپتامبر تا کنون دوازده کشتی همچنان در دست دزدان دریایی است و مذاکره برای آزاد سازی آنها و 250 خدمه ای که در گروگان هستند، ادامه دارد.

مطالب مرتبط