آیا باراک اوباما اعتیاد به ای میل را ترک می کند؟

اوباما در حال صحبت با بلک بری
Image caption باراک اوباما در طول مبارزات انتخاباتی همواره با بلک بری شخصی اش دیده می شد

باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده ممکن است ناچار به کنار گذاشتن پست الکترونیکی شود.

آقای اوباما پیش از آغاز مبارزات انتخاباتی سیگار را ترک کرده بود و مشاورانش می گویند او این بار مجبور به ترک یکی دیگر از عادت های روزانه خود است.

مشاوران آقای اوباما در گفتگو با روزنامه نیویورک تایمز، علت کنار گذاشتن ای میل را قوانین مربوط به شفاف سازی در آمریکا عنوان می کنند که بر اساس آن متن مکاتبات رئیس جمهوری در اختیار عموم قرار می گیرد.

بیل کلینتون و جورج بوش در دوران ریاست جمهوری خود از ای میل استفاده نکردند ولی هیچ کدام از این دو تن همانند باراک اوباما به استفاده از پست الکترونیکی عادت ندارند.

آقای اوباما به خاطر کاربرد تلفن همراه بلک بری که ای میل را به طور ۲۴ ساعته در اختیار او می گذارد، مشهور است.

در طول مبارزات انتخاباتی، بلک بری آقای اوباما از او جدا نشد و حتی یک بار که برای تماشای مسابقه فوتبال دخترش رفته بود، حین تماشای بازی به پاسخگویی به ای میل هایش مشغول بود.

میشل اوباما آن روز در برابر دوربین های تلویزیون به آرامی به روی دست همسرش، باراک اوباما زد تا بلک بری را کنار بگذارد و به تماشای مسابقه فرزندش مشغول شود.

جو لاکهارت، از سخنگویان سابق بیل کلینتون در این باره می گوید: "فکر می کنم باراک اوباما نخستین رئیس جمهوری است که مثل بقیه ما به بلک بری معتاد است. قوانین و دستورهایی زیادی درباره نحوه بایگانی کردن و یا بایگانی نکردن مکاتبات رئیس جمهوری وجود دارد."

"نثر روان"

Image caption آقای اوباما نخستین رئیس جمهوری آمریکاست که به کاربری بلک بری عادت دارد

هنوز تصمیم گیری نهایی درباره نحوه کاربری پست الکترونیک به وسیله باراک اوباما اتخاذ نشده است.

در این حال، او نخستین رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود که بر روی میز کارش لپ تاپ (رایانه همراه) خواهد داشت.

یکی از راه حل های پیشنهاد شده برای حل مشکل کاربری ای میل به وسیله آقای اوباما، امکان دریافت نامه های الکترونیکی به وسیله او و عدم پاسخگویی به آنهاست.

مشاوران آقای اوباما به نیویورک تایمز گفته اند در طول مبارزات انتخاباتی به ندرت یادداشت ها را چاپ می کردند زیرا آنها را به طور مستقیم به بلک بری او می فرستادند.

این روزنامه در ادامه نقل قول از مشاوران آقای اوباما می نویسد در خیلی از موارد ای میل های باراک اوباما را بین ساعت های یک تا سه بامداد دریافت کرده اند و این در حالی بوده که این نامه ها دارای نثری روان و بدون اشتباه و فاقد هرگونه مختصر نویسی بوده اند.

کارشناسان با اشاره به قانون "بایگانی مکاتبات رئیس جمهوری" که کاربری ای میل را برای آقای اوباما مشکل می کند، می گویند مشکل دیگر خطر امنیتی هک شدن پست الکترونیک و دسترسی افراد غیرمجاز به مکاتبات شخص اول کشور است.

خطر دیگر احتمال رهگیری مکان حضور رئیس جمهوری به وسیله رهگیری تلفن همراه اوست.

البته باراک اوباما می تواند مانند ال گور، معاون رئیس جمهور سابق آمریکا از یک نشانی الکترونیک دولتی برای مکاتبات ای میلی خود استفاده کند.

مایک مک کاری، یکی دیگر از سخنگویان سابق کاخ سفید می گوید: "او رئیس جمهور است. او مختار است که بخواهد به حمل بلک بری خود ادامه دهد."

مطالب مرتبط