وزیر خارجه بریتانیا با بشار اسد دیدار کرد

بشار اسد دیوید میلیبند
Image caption بشار اسد و دیوید میلیبند در دمشق

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا که به دمشق پایتخت سوریه سفر کرده با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه دیدار کرده است.

آقای میلیبند بلندپایه ترین مقام بریتانیایی است که طی هفت سال گذشته از سوریه دیدار کرده است.

او در فرودگاه دمشق گفت که اوضاع در خاورمیانه شکننده است و سوریه نقش مهمی در برقراری ثبات در منطقه دارد.

آقای میلیبند پیش از سفر به سوریه با مقام های اسرائیلی و فلسطینی دیدار کرد. او در این سفر از طرفین خواست تا به آتش بس پایبند باشند. دیوید میلیبند قرار است از دمشق به لبنان سفر کند.

سفر آقای میلیبند در راستای تلاش های سوریه و اتحادیه اروپا برای بهبود روابط است. این روابط به دنبال ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان که سوریه نیز متهم به دست داشتن در آن شده به سردی گرایید.

ماه پیش ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه به لندن سفر کرد و با وزیر امور خارجه بریتانیا دیدار کرد. آن سفر تحت الشعاع حمله هلیکوپترهای آمریکایی به روستایی در منطقه مرزی سوریه و عراق قرار گرفت.

دیوید میلیبند به بی بی سی گفته است که سوریه به طور بالقوه توانایی زیادی برای برقراری ثبات در خاورمیانه دارد. به گفته او "سوریه می تواند یک نیروی برقرار کننده ثبات باشد یا نیروی برای بی ثباتی در منطقه."

به جز مساله ترور رفیق حریری، ارتباطات گرم سوریه با ایران و گروه هایی چون حماس در مناطق فلسطینی و حزب الله لبنان منجر به بروز تنش در روابط سوریه با کشورهای اروپایی و آمریکا شده است.

دولت جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا هر چه که در توان داشته برای منزوی کردن سوریه انجام داده است.

سوریه کماکان روابط استراتژیک خود را با ایران حفظ کرده است. دو کشور از حزب الله لبنان حمایت می کنند. بریتانیا، شاخه نظامی حزب الله لبنان را یک سازمان تروریستی معرفی کرده است.

مطالب مرتبط