رئیس جمهوری چین وارد کوبا شد

هو جینتائو هنگام ورود به هاوانا
Image caption هو گسترش روابط اقتصادی با کوبا را در سفر به هاوانا بررسی می کند

رئیس جمهوری چین برای دیداری رسمی وارد کوبا شده است.

روز سه شنبه، 18 نوامبر (28 آبان)، هو جینتائو، رئیس جمهوری چین، همراه با هیاتی از مقامات ارشد این کشور برای دیداری دو روزه وارد هاوانا، پایتخت کوبا شد و مورد استقبال رائول کاسترو، رئیس جمهوری این کشور قرار گرفت.

دیدار از کوبا بخشی از سفر آقای هو به کشورهای آمریکای لاتین است که در جریان آن، رئیس جمهوری چین در اجلاس سران کشورهای حوزه آسیا و اقیانوس آرام در پرو شرکت خواهد کرد.

انتظار می رود در جریان این سفر، کمک های اقتصادی چین به کوبا مورد بررسی قرار گیرد و با توجه به دشواری های ساختار اقتصادی کوبا، احتمال دارد استفاده از تجربه چین در اصلاحات اقتصادی مورد گفتگو قرار گیرد.

هر دو کشور کوبا و چین دارای نظام های حکومتی کمونیستی هستند اما در حالیکه اصلاحات اقتصادی چین در خلال دو دهه اخیر به رشد اقتصادی سریع این کشور منجر شده، کوبا با مشکلات گسترده ای دست به گریبان است.

تا پیش از فروپاشی شوروی سابق، کوبا به عنوان مهمترین متحد آن کشور در نزدیک مرزهای آمریکا، از حمایت و کمک های اقتصادی سخاوتمندانه شوروی برخوردار بود.

با سقوط اتحاد شوروی در سال 1991، اقتصاد کوبا نیز از مهمترین منبع درآمدی خود محروم ماند و تحریم طولانی آمریکا علیه این کشور مشکلات موجود را شدت بخشیده است.

هنوز معلوم نیست که آیا آقای هو در جریان دیدار از هاوانا با فیدل کاسترو، رئیس جمهوری سابق کوبا هم دیدار می کند یا نه.

فیدل کاسترو در ماه ژوئیه سال 2006 به دلیل بیماری اختیارات خود در مقام رئیس شورای دولتی (رئیس جمهوری)، رئیس شورای وزیران (نخست وزیر)، دبیر اول حزب کمونیست و فرمانده کل نیروهای مسلح را به طور موقت به برادرش، رائول کاسترو، تفویض کرد.

در ماه فوریه سال جاری، رائول کاسترو رسما به عنوان جانشین فیدل کاسترو رهبری کوبا را در دست گرفت.

کمک اقتصادی

از زمان کناره گیری از قدرت، فیدل کاسترو همچنان میزبان برخی از مقامات ارشد خارجی دیدار کننده از کوبا بوده و با انتشار نظرات خود، بر اداره امور کشور تاثیر گذاشته است.

پس از برگزاری اجلاس واشنگتن که در آن رهبران بیست کشور عمده جهانی، از جمله چین، به بررسی بحران اقتصادی کنونی پرداختند، فیدل کاسترو در مقاله ای آنان را به شدت مورد انتقاد قرار داد و متهم کرد که به خواست های آمریکائیان گردن نهاده اند.

با اینهمه، انتظار می رود مهمترین موضوعی که در جریان سفر رئیس جمهوری چین به کوبا مطرح شود دریافت کمک برای مقابله با مشکلات اقتصادی این کشور باشد که با بروز رکود جهانی و کاهش برخی منابع درآمدی، مانند توریسم، احتمالا سخت تر هم خواهد شد.

Image caption به نظر نمی رسد رائول مایل با قادر به تغییر در مواضع فیدل باشد

اگرچه رائول کاسترو کمابیش همان سیاست های کلی برادر خود را ادامه می دهد و نشانه ای تغییرات اقتصادی و سیاسی در این کشور به چشم نمی خورد، اما دولت جدید در صدد جلب سرمایه گذاری "کشورهای دوست" در کوبا بوده است.

در ماه های اخیر، رائول کاسترو از سرمایه گذاران خارجی برای اکتشاف معادن طلا، نقره، روی و مس در این کشور دعوت کرده و همچنین در صدد توسعه صنعت جهانگردی بوده است.

آقای هو برای آخرین بار در سال 2004 به کوبا سفر کرد و نتیجه آن سفر یک رشته توافق های مربوط به گسترش مبادلات تجاری و سرمایه گذاری در کوبا بود.

چین در حال حاضر در زمینه استخراج معادن نیکل در کوبا فعالیت دارد و در بخش کوچک استخراج نفت و گاز این کشور نیز سرمایه گذاری کرده است.

جمهوری خلق چین، که در جریان توسعه صنعتی خود به یکی از مصرف کنندگان عمده مواد اولیه و یکی از صادرکنندگان اقلام صنعتی در جهان تبدیل شده است، می کوشد روابط اقتصادی خود با سایر مناطق آمریکای لاتین را نیز گسترش دهد.

در نه ماهه اول سال جاری، صادرات چین به کشورهای این منطقه بیش از 50 درصد رشد کرد و به حدود 112 میلیارد دلار رسیه در حالیکه این کشور یکی از واردکنندگان عمده مواد خام از آمریکای لاتین از جمله نفت ونزوئلامحسوب می شود.

اگرچه سفر اخیر آقای هو به هاوانا قطعا به گسترش روابط اقتصادی دو طرف منجر خواهد شد، اما نشانه ای از تمایل کوبا به اجرای سریع اصلاحات اقتصادی، حتی از نوع چینی آن به چشم نمی خورد و احتمال بیشتر این است که سیاست های مبتنی بر ایدئولوژی فیدل کاسترو فعلا در این کشور ادامه یابد.

در آستانه سفر آقای هو، گرانما، نشریه رسمی حزب کمونیست کوبا، در مقاله ای به ستایش از الگوی توسعه صنعتی در چین پرداخت اما افزود که این دستاورد با "بروز نابرابری در توزیع ثروت در کشور، تفاوت بین شهر و روستا و تخریب محیط زیست همراه بوده است."

مطالب مرتبط