ابراز آمادگی شورشیان کنگو برای عقب نشینی

شورشیان کنگو
Image caption ژنرال انکوندا می گوید نفراتش از روند صلح حمایت خواهند کرد

گروه شورشی تحت فرمان ژنرال انکوندا در جمهوری دموکراتیک کنگو، می گوید از مواضعی که در منطقه کیوو، در شرق کنگو اشغال کرده چهل کیلومتر عقب نشینی خواهد کرد.

اعلام این تصمیم در پی فشارهای ژنرال اوباسانجو، رئیس جمهور سابق نیجریه و نماینده ویژه سازمان ملل متحد است.

ژنرال انکوندا گفت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد از منطقه ای که نیروهایش تخلیه می کنند، محافظت خواهد کرد.

پیشتر، ژنرال بیپین روات، یکی از فرماندهان ارشد نیروهای سازمان ملل متحد در کنگو، گفته بود مقررات سازمان ملل متحد در باره ماموریت صلحبانان، دست او را برای شکست شورشیان کنگو بسته است.

ژنرال روات، که فرماندهی 6 هزار نفر از صلحبانان را به عهده دارد گفته بود به دلیل این که نیروهایش باید با کامیون ها و خودروهای زرهی سفید رنگ با علامت سازمان ملل متحد در مناطق جنگلی حرکت کنند نمی توانند به حمله غافلگیرانه به شورشیان دست بزنند.

مطابق مقررات سازمان ملل متحد، این نیروها همچنین قبل از هرگونه درگیر شدن با شورشیان، باید تیراندازی هوایی کرده و با صدای بلند هشدار بدهند.

ژنرال انکوندا در یکی از مصاحبه های اخیر خود با بی بی سی گفته بود امی خواهد کنترل تمام کنگو را در دست بگیرد.

آقای اوباسانجو قبل از شروع مذاکره با ژنرال انکوندا، از نیروهای شورشی خواسته بود که اسلحه را زمین بگذارند و در ارتش ملی کنگو ادغام شوند.

نیروهای سازمان ملل در جمهوری دموکراتیک کنگو موسوم به "مونوک" بزرگترین نیروی حافظ صلح این سازمان در جهان است، اما فرمانده این نیروها می گوید که برای حفاظت از مردم نیروی کافی در اختیار ندارد.

بحران اخیر در کنگو زمانی آغاز شد که شورشیان وابسته به ژنرال انکوندا به سوی گوما، مرکز استان کیوو، پیشروی کردند . این اقدام شورشیان باعث فرار مردم و پناه گرفتن آنها در اردوگاه های اطراف شهر شد.