دزدان دریایی یک کشتی باری به مقصد ایران را ربودند

دزدان دریایی سومالیایی
Image caption دزدی دریایی در سواحل سومالی و خلیج عدن به صورت حرفه پرسودی درآمده است

دفتر دریانوردی بین المللی می گوید یک کشتی حامل 36 هزار تن گندم به مقصد بندر عباس در جنوب ایران در خلیج عدن توسط دزدان دریایی ربوده شده است.

این کشتی در هنگ کنگ به ثبت رسیده و دارای 25 خدمه بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس جین کمپبل از فرماندهان ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین گفته است هرچند این کشتی حامل پرچم هنگ کنگ است اما توسط خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اداره می شود.

وی گفت که وضعیت خدمه یا محموله این کشتی معلوم نیست.

یک کشتی دیگر هم که دارای 12 خدمه بوده ربوده شده است.

دفتر دریانوردی بین المللی می گوید با محاسبه این دو مورد جدید، شمار کشتی هایی که در سال جاری میلادی در سواحل سومالی و خلیج عدن ربوده شده اند به 95 فروند رسیده است.

حملات دزدان دریایی در آب های نزدیک سومالی علیرغم حضور کشتی های ناتو، ناوهای جنگی آمریکا و یک کشتی اسکورت روسی برای جلوگیری از دزدی دریایی در یکی از پرترددترین گذرگاه های آبی جهان، اخیرا به شدت افزایش یافته است.

روز گذشته یک تانکر عظیم نفتی سعودی توسط دزدان دریایی سومالیایی ربوده شد.

صاحبان این تانکر، که یکی از بزرگترین تانکرهای جهان است، با دزدان دریایی در تماس بوده اند و گفته اند بیست و پنج نفر خدمه این کشتی در سلامت هستند.

تانکر "ستاره سیروس"، حامل نفت خام به ارزش صد میلیون دلار است و احتمالا دزدان دریایی برای آزاد کردن آن خواستار پرداخت باج سنگینی خواهند شد.

مقامات سعودی تصرف این تانکر را محکوم کرده اند و سرقت های دریایی را خطری به بزرگی خطر اقدامات تروریستی خوانده اند.

در همین حال، نیروی دریایی آمریکا گفته است قادر نیست از همه کشتی های شناور در این منطقه حفاظت کند و شرکت های کشتیرانی را ترغیب کرده است که راسا در این زمینه اقدام کنند.

صاحبان کشتی های ربوده شده در گذشته مجبور شده اند برای آزادی کشتی ها، خدمه و بار آنها، به دزدان باج پرداخت کنند.

یک کشتی دیگر ایرانی به نام "ایران دیانت" روز 21 اوت توسط دزدان دریایی در آب های سومالی ربوده شده بود و مقام های جمهوری اسلامی پس از آزادی آن اعلام کردند که به دزدان باج داده اند اما مبلغ آن مشخص نشد.

آن کشتی باربری که 40 هزار تن سنگ آهن را از چین به هلند می برد اوایل اکتبر آزاد شد.

مطالب مرتبط