بریتانیا امیدوار به تغییرات در خاورمیانه است

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا که برای دیدار با سران چند کشور خاورمیانه ای به منطقه سفر کرده در بیروت، با میشل سلیمان رئیس جمهوری لبنان دیدار کرده است.

او به دنبال دیدار با آقای سلیمان ابراز امیدواری کرد که سال آینده فرصتی برای تغییرات جهانی باشد که در نهایت به سود خاورمیانه تمام شود.

وزیر امور خارجه بریتانیا به روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا و انتخابات آتی در اسرائیل، ایران و لبنان اشاره کرد و از این چند انتخابات به عنوان عواملی نام برد که به طور بالقوه توانایی ایجاد تغییرات را دارند.

او افزود که هر کشوری باید به این بیاندیشد که چگونه می خواهد به صلح و ثبات کمک کند..

دیوید میلیبند سال 2009 را سال بسیار مهمی خوانده است.

آقای میلیبند در بیروت از استقلال و دموکراسی لبنان حمایت کرده و گفته است آخرین باری که در این کشور حضور داشت، لبنان بدون رئیس جمهوری بود.

او افزود تمام احزاب لبنانی باید به روند دموکراتیک احترام بگذارند و این اطمینان خاطر را بدهند که آینده کشور تنها از طریق روند سیاسی و نه خشونت میسر است.

جرمی بوئن، سردبیر خاورمیانه ای بی بی سی می گوید رهبران لبنانی به دنبال انتخاب رئیس جمهوری جدید قادر شدند تا عرصه سیاسی این کشور را باثبات کنند.

لبنان تا آستانه جنگ داخلی پیش رفت و این هراس وجود داشت تا درگیری های خشونت باری میان گروه های سیاسی لبنان آغاز شود اما خشونت های مقطعی ادامه نیافت و احزاب سیاسی این کشور توانستند با میانجیگری قطر به تفاهم برسند.

دیوید میلیبند پیش از سفر به لبنان در دمشق با بشار اسد دیدار کرد. او از سفر خود به سوریه ابراز رضایت کرده است.

مطالب مرتبط