'وجود ذرات اورانیوم در سوریه تائید شد'

بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی وجود مقادیر زیادی ذرات اورانیوم در یک مجتمع نظامی سوریه را تائید کرده اند.

در گزارش محرمانه آژانس که نسخه ای از آن در دست بی بی سی است گفته شده که ساختمان نابود شده توسط سوری ها مختصات شبیه به یک راکتور هسته ای را داشت.

در زمان انجام بمباران هوایی دولت سوریه گفت که محلی که مورد تهاجم هوایی اسرائیل قرار گرفت شامل یک ساختمان متروکه نظامی بود که از آن استفاده ای به عمل نمی آمد.

اسرائیل سپتامبر سال پیش یکی از تاسیسات نظامی سوریه را مورد حمله قرار داد.پس از وقوع حمله، سوریه، اسرائیل را متهم به این بمباران کرد ولی از آنجا که اداره سانسور ارتش اسرائیل، دادن هرگونه اطلاعات در این باره را قدغن کرده بود، مقامات اسرائیلی تا مدتها از اظهار نظر در این باره خودداری کردند.

تصاویر ماهواره ای که قبل و پس از حمله هوایی از این نقطه گرفته شده نشان داد که سوریه محل بمباران شده را کاملا صاف کرده و مقامات آمریکایی این اقدام را نشانه ای از تلاش سوریه برای از میان بردن شواهد مربوط به فعالیت های اتمی در این محل دانستند.

آوریل امسال نیز سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای، تصاویری را در اختیار خبرنگاران قرار داد که نشان می دهد سوریه در حال تکمیل یک راکتور هسته ای محرمانه بوده است.

سوریه هر نوع ارتباط این مجتمع با برنامه هسته ای را رد کرده است.

گزارش محرمانه

گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی خاطرنشان می کند که نمی توان این احتمال را رد کرد که از این محل برای مصارف غیر هسته ای استفاده می شد، اما مشخصات ساختمان و محل آن نشان از راکتور هسته ای دارد.

این آژانس گفته است که سوریه باید اسناد و مدارکی به این نهاد دهد تا ثابت کند این محل، یک ساختمان نظامی بود که دیگر مورد استفاده قرار نمی گرفت. این آژانس افزوده که سوریه امکان دسترسی به سه محل دیگر را به بازرسان آژانس نداده است.

سوریه می گوید ذرات اورانیوم مربوط به موشک های شلیک شده اسرائیلی به این محل است. آژانس همچنین از اسرائیل خواسته تا اطلاعات خود را درباره ادعای سوریه درباره ذرات اورانیومی در اختیار این آژانس دهد.

محمد البرادعی، مدیرکل آژانس پیشتر خواهان شفافیت سوریه در این زمینه شده بود.

مطالب مرتبط