مردم کنگو تقاضا کردند فجایع پایان یابد

آواره های کنگو
Image caption دفن یکی از آواره های کنگو - 250 هزار نفر از آغاز درگیری ها آواره شده اند

گروهای مختلف مدنی در کنگو از جامعه جهانی ملتمسانه خواسته اند با اعزام پاسداران صلح اروپایی به این کشور به فجایع خاتمه دهد.

آنها می گویند شاهد صحنه هایی بوده اند که در تاریخ کنگو بی سابقه بوده است.

چهل و چهار گروه مدنی با انتشار بیانیه ای خطاب به رهبران جهان و شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته اند پاسداران صلح سازمان ملل متحد قدرتی ندارند و نیروهایی اروپایی باید سریعا به کنگو اعزام شوند.

پیشتر، ژنرال بیپین روات، یکی از فرماندهان ارشد نیروهای سازمان ملل در کنگو، گفته بود مقررات این سازمان در باره ماموریت صلحبانان، دست او را برای شکست شورشیان کنگو بسته است.

ژنرال روات، که فرماندهی 6 هزار نفر از صلحبانان را به عهده دارد گفته بود به دلیل این که نیروهایش باید با کامیون ها و خودروهای زرهی سفید رنگ با علامت سازمان ملل در مناطق جنگلی حرکت کنند نمی توانند حمله غافلگیرانه علیه شورشیان انجام دهند.

مطابق مقررات سازمان ملل، این نیروها همچنین قبل از هرگونه درگیر شدن با شورشیان، باید تیراندازی هوایی بکنند و با صدای بلند هشدار بدهند.

مارک دویل، گزارشگر بی بی سی که در این منطقه بسر می برد، گفت گروه های مذهبی و سازمان های زنان از جمله چهل و چهار گروهی هستند که بیانیه را امضا کرده اند و دیدگاه آنها با نظرات واقعی مردم کنگو بسیار نزدیک است.

آنها در بیانیه خود اعدام دسته جمعی و همچنین پراکنده بودن اجساد در خیابان های کنگو را تشریح کرده اند.

آنها می گویند: "ما دیگر نمی دانیم دست به دامن کدام یک از حواریون حضرت مسیح بشویم؛ ما به خاطر خشونت ها و آوارگی ها محکوم به مرگ هستیم . ما فراموش شده ایم."

درگیری ها میان جنگجویان ژنرال نکوندا و سربازان دولتی منجر به آواره شدن 250 هزار نفر و به وجود آمدن بحران انسانی در هفته های اخیر شده است.

در حال حاضر هفده هزار پاسدار صلح سازمان ملل در کنگو مستقر هستند که بزرگترین نیرویی است که این سازمان به کشوری در جهان اعزام کرده است.

در همین حال، نیروهای شورشی از مواضع خود در اطراف شهرک گوما در شمال شرق کنگو عقب نشینی کرده اند.

شاهدان عینی می گویند شورشیان که لوران نکوندا رهبری آنها را بر عهده دارد، طبق توافقی که اخیرا با السگون اوباسانجو، فرستاده ویژه سازمان ملل داشته اند، از دو جبهه عقب نشینی کرده اند.

سخنگوی شورشیان گفته است که آنها چهل کیلومتر عقب نشینی کرده اند.

عقب نشینی در حالی صورت گرفته که قرار است میان شورشیان وفادار به ژنرال نکوندا، ارتش کنگو و سازمان ملل گفتگوهایی صورت بگیرد.

آقای اوباسانجو قبل از شروع مذاکره با ژنرال انکوندا، از نیروهای شورشی خواسته بود که اسلحه را زمین بگذارند و در ارتش ملی کنگو ادغام شوند.

بحران اخیر در کنگو زمانی آغاز شد که شورشیان وابسته به ژنرال انکوندا به سوی گوما، مرکز استان کیوو، پیشروی کردند . این اقدام شورشیان باعث فرار مردم و پناه گرفتن آنها در اردوگاه های اطراف شهر شد.