اسرائیل: محاصره غزه ادامه می یابد

مواد امدادی سازمان ملل
Image caption نیمی از جمعیت ساکنان غزه به مواد امدادی سازمان ملل وابسته اند

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل گفته است که به رغم فشارهای سازمان ملل متحد، اسرائیلی ها به محاصره نوار غزه ادامه خواهند داد.

آقای باراک به رادیوی ارتش اسرائیل گفت که او فقط در صورتی لغو محاصره را مد نظر قرار خواهد داد که آرامش در این منطقه احیا شده باشد.

اسرائیل گفته است که محاصره غزه در واکنش به حملات موشکی پیکارجویان فلسطینی به این کشور بوده است.

روز سه شنبه (28 آبان)، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل طی تماس تلفنی با اهود اولمرت، کفیل نخست وزیری اسرائیل، از بحران انسانی که در غزه در حال رخ دادن است، به شدت ابراز نگرانی کرد.

روز گذشته همچنین یک مقام ارشد دیگر سازمان ملل گفت که محاصره غزه نقض مستقیم قوانین بین المللی است و باید هر چه سریعتر خاتمه یابد.

خانم ناوی پیلی، کمیسر عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر گفت محاصره غزه باعث شده فلسطینیان غزه از ابتدایی ترین حقوق بشر محروم باشند و رنج و عذابی بزرگ دامنگیر آنها شده است.

حدود نیمی از جمعیت غزه به مواد امدادی سازمان ملل وابسته است.

فشار بین المللی

دبیرکل سازمان ملل در تماس تلفنی روز گذشته خود به نخست وزیر اسرائیل از او خواست انتقال مواد امدادی به غزه و همچنین تردد پرسنل این سازمان را آسان کند.

اسرائیل دو هفته پیش و در بحبوحه بروز خشونت های جدید میان پیکارجویان و سربازان اسرائیلی، مرز غزه را مسدود کرد.

بیانیه دفتر بان کی مون می گوید: "نخست وزیر اسرائیل ادامه موشک پرانی پیکارجویان فلسطینی از داخل غزه را محکوم اما موافقت کرده است که به طور جدی به مسائل اضطراری که توسط دبیرکل سازمان ملل مطرح شده است، رسیدگی کند."

هفته گذشته اسرائیل در برابر فشارهای بین المللی سر خم کرد و اجازه داد مقدار محدودی سوخت صنعتی به تنها نیروگاه غزه حمل شود.

اسرائیل روز دوشنبه (27 آبان)، نیز به کاروانی از سی و سه کامیون حامل مواد امدادی اجازه داد وارد این منطقه شود. در هر حال، مقامات سازمان ملل متحد می گویند که مواد ضروری تا چند روز دیگر تمام خواهد شد.

اما روز سه شنبه، اسرائیل بار دیگر سرزمین غزه را محصور کرد و دلیل آن را ادامه خشونت شامل حملات موشکی از سمت غزه به جنوب اسرائیل عنوان کرد.

روز چهارشنبه، 29 آبان، اهود باراک گفت که گذرگاه های غزه مسدود می ماند.

موج خصومت هایی که در حال حاضر در منطقه مشاهده می شود، آتش بس پنج ماهه میان حماس و اسرائیل را تحت فشار زیادی قرار داده است. حماس غزه را تحت کنترل دارد.

درگیری ها دو هفته پیش از سر گرفته شد چون نیروهای نظامی اسرائیل حمله به غزه را آغاز کردند. ارتش اسرائیل گفت که هدفش از دور جدید حملات نابود کردن تونلی بوده که پیکارجویان فلسطینی قصد داشته اند از آن برای ربودن سربازان اسرائیلی استفاده کنند.

در درگیری های دو هفته گذشته در امتداد مرز غزه دست کم شانزده پیکارجوی فلسطینی کشته شده اند.

مطالب مرتبط