15:35 گرينويچ - دوشنبه 17 نوامبر 2008 - 27 آبان 1387

سعودی ها با 'دزدان دریایی مذاکره می کنند'

تانکر سعودی ستاره سیروس

این تانکر حامل دو میلیون بشکه نفت سعودی است

وزیر خارجه عربستان سعودی گفته است که صاحبان تانکر نفتی که توسط دزدان دریایی سومالیایی ربوده شده است، درباره احتمال پرداخت باج در ازای آزاد کردن این تانکر و خدمه آن، مذاکرات را آغاز کرده اند.

تانکر عظیم ستاره سیروس، بزرگترین تانکری است که تاکنون ربوده شده است. این کشتی حامل دو میلیون بشکه نفت کشور عربستان است که ازرش آن بیش از صد میلیون دلار تخمین زده شده است.

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


سعود الفیصل نگفت که آیا امکان توافق بر سر مبلغ باج وجود دارد یا نه اما گفت که مذاکرات آغاز شده است.

در همین حال نیروی دریایی هند گفته است که یک کشتی را که احتمالا از کشتی های اصلی دزدان دریایی بوده، در خلیج عدن غرق کرده است.

به گفته منابع هندی، یک ناوچه این کشور که عضو نیروی بین المللی مقابله با راهزنی دریایی در سواحل منطقه است در این منطقه پس از آنکه هدف حمله سه فروند قایق تندرو حامل افراد مسلح قرار گرفت، به سوی آنها آتش گشود.

با واکنش این ناوچه هندی، مهاجمان از محل گریختند و ملوانان هندی بعدا یکی از قایق ها را که بدون سرنشین رها شده بود در نزدیکی ساحل یافتند.

در سال جاری میلادی سرقت های دریایی در نزدیکی سومالی افزایش زیادی داشته است.

ستاره سیروس، با بیست و پنج خدمه روز شنبه (15 نوامبر)، توسط دزدان دریایی سومالیایی ربوده شد.

وزیر خارجه عربستان در ارتباط با پرداخت باج به دزدان دریایی گفت: "صاحبان این تانکر نفتی باید در این باره تصمیم گیری کنند اما ما از مذاکره باتروریست ها یا ربایندگان خوشمان نمی آید."

سومالی از اواخر دهه 1970 گرفتار بحران سیاسی و از اواسط دهه 1980 در گیر جنگ داخلی به سرکردگی رهبران قبایل و گروه های رقیب بوده و عملا حکومت مرکزی واحد و مقتدر نداشته است.

در سال 2006، دولت انتقالی سومالی با حمایت نیروهای نظامی اتحادیه آفریقا، به خصوص واحدهای ارتش اتیوپی، توانست پایتخت را به تصرف در آورد اما درگیری داخلی همچنان ادامه داشته و اختلاف بین رهبران دولت انتقالی در ماه های اخیر تنش در صحنه سیاسی را افزایش و امید به بازگرداندن امنیت به این کشور را کاهش داده است.

با توجه به ناتوانی دولت سومالی در برقراری امنیت در مرزهای آبی خود، آب های ساحلی این کشور به محلی برای راهزنی دریایی تبدیل شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.