ارتش سریلانکا مناطق شورشیان را تصرف کرد

واحدهای ارتش سریلانکا
Image caption ارتش سریلانکا به سوی مناطق تحت تسلط تامیلها پیشروی می کند

سریلانکا اعلام داشته است که نیروهای ارتش این کشور از یک خط دفاعی مهم شورشیان تامیل عبور کرده اند.

روز پنجشنبه، 20 نوامبر (30 آبان)، سخنگوی ارتش سریلانکا گفت که پس از یک نبرد سنگین، واحدهای زمینی ارتش با عبور از خط اول دفاع شورشیان جدایی طلب ببرهای تامیل در شمال شبه جزیره جفنا، یک نوار دفاعی به طول هشت کیلومتر شامل تعداد قابل توجهی سنگرهای زیر زمینی و استحکامات دیگر را منهدم ساخته اند.

به گفته ارتش سریلانکادر جریان این نبرد، که در خلال چند روز اخیر ادامه داشته، پنجاه تن از شورشیان تامیل و حدود ده تن از نفرات ارتش جان خود را از دست داده اند.

براساس این گزارش، نیروهای شورشی سه خط دفاعی دیگر را نیز در مسیر منتهی به مناطق تحت تسلط خود در جفنا ایجاد کرده اند و واحدهای ارتش به سوی این خطوط دفاعی پیشروی می کنند.

نیروهای دولتی سریلانکا در نظر دارند با ورود به منطقه تحت تسلط ببرهای تامیل، به مبارزه مسلحانه آنان برای کسب استقلال از این کشور خاتمه دهند.

هنوز سخنگوی شورشیان تامیل در مورد اظهارات سخنگوی ارتش سریلانکا اظهار نظری نکرده و از آنجا که دولت به خبرنگاران اجازه ورود به منطقه را نمی دهد، امکان تایید مستقل گزارش انتشار یافته توسط ارتش وجود نداشته است.

نگرانی در مورد غیرنظامیان

در همانحال، سازمان های مدافع حقوق بشر نسبت به شرایط غیرنظامیان ساکن منطقه درگیری ابراز نگرانی کرده اند.

Image caption ببرهای تامیل برای تاسیس کشوری مستقل مبارزه کرده اند

گفته می شود صدها هزار تن از اهالی نواحی جنوبی جفنا از خانه های خود گریخته و به منطقه تحت تسلط شورشیان پناه برده اند در حالیکه پیشروی نیروهای ارتش به مرور آنان به سمت شمال فراری می دهد.

عفو بین الملل، از سازمان های مدافع حقوق بشر، گفته است که دولت سریلانکا توانایی تامین نیازهای اولیه آوارگان جنگ، از جمله سرپناه، غذا و امکاات بهداشتی آنان را ندارد.

این سازمان همچنین ببرهای تامیل را متهم کرده است که از ساکنان غیرنظامی به عنوان سپر انسانی در برابر پیشروی واحدهای ارتش بهره برداری می کند.

به گفته ارتش سریلانکا، اوایل هفته جاری نیروهای دولتی یکی از شهرهای مهم تحت تصرف ببرهای تامیل واقع در مسیر تدارکاتی به شمال شبه جزیره جفنا تصرف کردند.

این شهر از سال 1999 در اختیار ببرهای تامیل قرار داشت و اشغال آن توسط ارتش راه تدارکاتی ببرهای تامیل را قطع کرده و مناطق تحت تصرف آنان را با کمبود مواد اساسی مواجه ساخته است.

روز یکشنبه این هفته، ارتش سریلانکا اعلام داشت که وارد شهر پونرین، یکی از مناطق تمرکز نیروهای تامیل شده و در نتیجه، کنترل تمامی ساحل غربی شبه جزیره را در اختیار گرفته و ارسال تدارکات برای شورشیان از این مسیر را نیز متوقف ساخته است.

ارتش سریلانکا از شورشیان تامیل خواسته است بدون قید شرط اسلحه خود را به زمین بگذارند و تسلیم نیروهای دولتی شوند.

ببرهای تامیل از سال 1983 تا کنون برای کسب استقلال و ایجاد کشوری مستقل در شمال سریلانکا با نیروهای دولتی درگیر بوده اند و گفته می شود در جریان جنگ داخلی سریلانکا تا کنون بیش از هفتاد هزار نفر جان خود را از دست داده اند.