شهرک نشینهای یهودی به مسجدی در الخلیل آسیب رساندند

Image caption سربازان اسرائیلی به سرعت دیوار نوشته های شهرک نشینان را پاک کردند

ساکنان شهرک یهودی نشین در الخلیل در کرانه باختری در اعتراض به دستور رسمی دولت اسرائیل برای خروج از شهرکها، به چند ساختمان متعلق به مسلمانان از جمله يک مسجد آسیب رسانده اند.

شهرک نشین ها به نشانه اعتراض به اين دستور، به اقداماتی چون نوشتن شعارهایی چون "مرگ بر عربها" و جملاتی علیه پیامبر اسلام بر دیوارهای یک مسجد و آسیب رساندن به يک گورستان دست زدند.

نیروهای اسرائیلی اين دیوار نوشته ها را با رنگ از بین می بردند. همچنين به گفته ارتش اسرائیل یک سرباز اسرائیلی در يک درگیری با شهرک نشینها مجروح شده است.

دادگاه عالی در اسرائیل دستور داده که دهها شهرک نشین افراطی محل زندگی خود در اين شهر عمدتا فلسطینی نشین را ترک کنند.

درگیری میان سربازان اسرائیلی و شهرک نشینها بر سر خانه ای که در نقطه ای حساس واقع شده، حتی از تنشهای معمول میان شهرک نشینها و فلسطینیان در الخلیل شدیدتر بوده است.

شهرک نشینها می گویند که این ساختمان را به طور قانونی از مالک فلسطینی آن خریده اند. اما اين مرد فلسطینی اين ادعا را رد می کند.

دادگاه عالی حکم کرده بود که ساکنان این ساختمان می بایست محل سکونت شان را تا روز چهارشنبه 19 نوامبر ترک کنند وگرنه با تخلیه اجباری روبرو خواهند شد.

حدود 500 شهرک نشین یهودی در محله ای در مرکز الخلیل که کاملا تحت حفاظت و کنترل سربازان اسرائیلی است زندگی می کنند و جمعیت فلسطینی شهر حدود 170 هزار نفر است.

حسین العراج، فرماندار الخلیل مقامهای اسرائیلی را ملزم کرده است که خشونت در شهر را متوقف و حکم دادگاه را اجرا کنند.

او گفت: چیزی که اتفاق افتاده غیر قابل قبول است. اسرائیلی ها باید قانون را اجرا کنند و به سختی هایی که فلسطینیان از زندگی در مجاورت شهرک نشینها می کشند، پایان دهند. آنها باید شهرک نشینها را از این ساختمان ببرند و از فلسطینیان محافظت کنند."

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل گفته است که اين حکم اجرا خواهد شد. اما از نظر قانونی هنوز توافق نشده است که آیا می شود اين حکم را تا يک ماه دیگر به تعویق انداخت.

عمده ساکنان یهودی الخلیل، شهرک نشینهای مذهبی افراطی هستند. خبرنگاران می گویند نگرانی مقامها از اين است که شاید تخلیه اجباری شهرک نشینها، خشونتهایی دز پی داشته باشد.

مطالب مرتبط