16:05 گرينويچ - پنج شنبه 20 نوامبر 2008 - 30 آبان 1387

'آگهی صلح' فلسطینیان در روزنامه های اسرائیلی

شهرک نشینان یهودی در بیت المقدس شرقی

شهرک نشینان یهودی در بیت المقدس شرقی - اسرائیلی ها کل بیت المقدس را پایتخت "ابدی و تقسیم ناپذیر" خود می دانند

تشکیلات خودگردان فلسطینی در روزنامه های عبری زبان مهم اسرائیل آگهی چاپ کرده اند تا درباره طرح صلح اعراب که اولین بار در سال 2002 پیشنهاد شد، تبلیغ کنند.

این حرکت غیرعادی فلسطینیان، شروط پیشنهاد صلح را که عربستان سعودی مبتکر اصلی آن بوده است، برجسته می کند.

فلسطینیان با انتشار آگهی تمام صفحه ای خود در روزنامه های اسرائیل خواستار عادی سازی روابط میان کشورهای عربی و اسرائیل در ازای خروج این کشور از سرزمین های اشغال شده در سال 1967 شده اند.

تشکیلات خودگردان فلسطینی در این آگهی همچنین خواستار تشکیل کشور فلسطین، به پایتختی بیت المقدس شرقی شده و گفته است که برای معضل آوارگان فلسطینی باید راه حلی عادلانه پیدا شود.

گفتگو با مئير جاویدانفر کارشناس مسائل اسرائيل

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


اسرائیل گفته است در طرح صلح اعراب "جنبه های مثبتی" وجود دارد اما رسما آن را نپذیرفته است که احتمالا دلیل اصلی آن مسئله پناهندگان فلسطینی بوده است.

شیون پرز، رئیس جمهور اسرائیل در گفتگو با بی بی سی، که طی سفرش به بریتانیا صورت گرفت، این طرح را به عنوان "تغییر فاحش" در سیاست اعراب ستود.

در همین حال، اهود باراک، وزیر خارجه اسرائیل گفته است که از این طرح ممکن است "به عنوان اساس" مذاکرات استفاده شود.

توجه به طرح عربی بعد از حدود شش سال از آن جا احیا شد که یک سال گفتگو میان فلسطینیان و اسرائیلی ها پیشرفت ملموسی در روند صلح نداشت و همچنین از سر گیری ارتباط غیرمستقیم میان مقامات سوری و اسرائیلی نیز دستاورد جدی در پی نداشت.

آگهی در سه روزنامه مهم عبری زبان چاپ شده و پرچم اسرائیل و فلسطینی ها بالای آن قرار داده شده است.

در متن آن آمده است: "پنجاه و هفت کشور عرب و مسلمان جهان در ازای پیمان صلح کامل و همچنین پایان اشغالگری اسرائیل روابط دیپلماتیک خود را با این کشور برقرار خواهند کرد."

در این آگهی متن کامل طرح صلح (با هفت ماده)، که تصویر پرچم پنجاه کشور مسلمان و عرب دورادور آن را احاطه کرده، درج شده است.

یاسر عابد ربه، مقام فلسطینی، گفت هدف از چاپ این آگهی تشریح طرح صلح عربی برای مردم اسرائیل بوده است.

او گفت اسرائیلی ها با جزئیات این طرح آشنا نیستند و فقط بخشی از آن یا نسخه ای تحریف شده را از مقامات اسرائیلی شنیده اند.

طرح صلح عربی در اصل توسط عربستان سعودی تنظیم شد و اتحادیه عرب در نشست سال 2002 در بیروت آن را پذیرفت و در سال 2007 در ریاض آن را بار دیگر مطرح کرد.

گزارش ها از اسرائیل حاکی است که درخواست مستقیم فلسطینیان از مردم اسرائیل بدون دخالت دادن مقامات سیاسی اسرائیل، عملی خارق العاده بوده است.

بسیاری از اسرائیلی ها با بازگرداندن بیشتر اراضی که در سال 1967 اشغال شده است، موافقند اما در ارتباط با دو نکته این طرح تعصب نشان می دهند که یکی از آنها تبدیل شرق بیت المقدس به پایتخت فلسطینی ها و دیگری بررسی سرنوشت پناهندگان فلسطینی در چارچوب طرح صلح است.

اسرائیل مدعی کل بیت المقدس از جمله نیمه شرقی آن است و آن را پایتخت "ابدی و غیرقابل تقسیم" خود می داند. اسرائیل همچنین زیر بار هیچ گونه مسئولیتی در قبال سرنوشت پناهندگان فلسطینی که پس از تشکیل این کشور در سال 1948 آواره شده اند، نمی رود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.