'تمام شدن نفت یمن منطقه را بی ثبات تر می کند'

پالایشگاه نفت در عدن در جنوب یمن
Image caption نود درصد صادرات یمن نفت است

گزارش "موسسه سلطنتی برای امور بین الملل"، یک گروه تحقیقاتی که مقر آن در لندن است، گفته در حالی که ذخایر نفتی یمن رو به اتمام است، این کشور با بحران اقتصادی و سیاسی مواجه شده است.

این موسسه تحقیقاتی هشدار داده که بی ثباتی در یمن ممکن است منطقه بی قانونی را که امتدادش از شمال کنیا، سومالی و خلیج عدن به عربستان سعودی کشیده می شود، گسترش دهد.

بنا به این گزارش، که از جمله به درگیری های مسلحانه ادامه دار میان دولت یمن و اسلام گراها و شورشیان قبیله ای اشاره دارد، اگر حاکمیت یمن فرو بپاشد، حمل و نقل دریایی و انتقال نفت از طریق کانال سوئز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

مارتین پلوت، گزارشگر بی بی سی می گوید از یک دیپلمات یمنی نقل شده است که آینده یمن ماه به ماه بدتر می شود.

بانک جهانی پیش بینی کرده که در دو سال آینده درآمد نفت و گاز یمن سقوط خواهد کرد و با اتمام منابع درآمد نفتی تا سال 2017 به صفر خواهد رسید.

گزارشگر بی بی سی می گوید با توجه به این که حدود نود درصد صادرات یمن نفت است، پایان یافتن این ذخائر برای این کشور فاجعه خواهد بود.

او می گوید که از یک کارشناس انرژی نقل قول شده که تا چهار - پنج سال آینده اقتصاد یمن متلاشی خواهد شد.

با این که یمن اولین کشور دموکراتیک در شبه جزیره عربی بوده است، دموکراسی در این کشور شکننده توصیف شده است.

همچنین گفته می شود که دموکراسی در یمن به خاطر آنچه نفوذ نظام قبیله ای شمال این کشور در تصمیم گیری های علی عبدالله صالح، رئیس جمهور این کشور خوانده شده، تحریف شده است.

گزارشگر بی بی سی می گوید علی عبدالله صالح با شورشیان جهادی و همچنین درگیری هایی که میان قبیله ها وجود دارد، مواجه است. او همچنین باید بعد از سی و پنج سال در سال 2013 از ریاست بر یمن کناره بگیرد.

گزارش موسسه سلطنتی امور بین الملل در لندن در پایان هشدار می دهد که ناکارآمدی کامل دولت یمن خطری برای ثبات سراسر منطقه است. این وضعیت همچنین راه را برای افزایش سرقت های دریایی و قاچاق، آسان تر و زمینه رشد اقدامات جهادی را فراهم می کند.

مطالب مرتبط