موافقت سازمان ملل با افزایش صلحبانان در کنگو

نیروهای سازمان ملل در گوما
Image caption این بزرگترین ماموریت صلح سازمان ملل در جهان است

در پی بروز درگیری های تازه در شرق کنگو، شورای امنیت سازمان ملل با اعزام سه هزار نیروی حافظ صلح دیگر به این کشور موافقت کرده است.

با این افزایش، شمار نیروهای ماموریت صلحبانی سازمان ملل موسوم به "مونوک" در کنگو به 20 هزار خواهد رسید که بزرگترین ماموریت در نوع خود است.

اما خبرنگاران می گویند دیپلمات ها اذعان دارند که نمی دانند این نیروهای اضافه را باید از کجا تامین کنند یا اینکه چه زمانی اعزام خواهند شد.

این تصمیم همزمان با درخواست سازمان های امدادرسانی برای دریافت کمک های خیریه برای قربانیان نبردهای کنگو اتخاذ می شود.

درگیری ها میان ارتش و نیروهای ژنرال شورشی لورن نکوندا طی چند هفته اخیر بحرانی انسانی پدید آورده است به طوری که 250 هزار نفر مجبور به ترک خانه های خود شده اند.

شورشیان روز چهارشنبه از مواضع خود در شمال شهر گوما عقب نشینی کردند تا امکان ورود کمک ها به منطقه فراهم شود. این حرکت پس از گفتگوهای شنبه و یکشنبه گذشته با اولوسگون اوباسانجو فرستاده سازمان ملل انجام شد.

لورا ترِولیان خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل می گوید که شورای امنیت، که ابتدا شش هفته قبل درخواست تقویت نیروها را دریافت کرده بود، به اتفاق آرا به اعزام 2785 سرباز و 300 افسر پلیس به کنگو رای داد.

خبرنگار ما می گوید که مونوک با این انتقاد رویرو بوده است که به اندازه کافی برای حفاظت از مردم در برابر حملات شورشیان توتسی همزمان با عقب نشینی ارتش تلاش نکرده است.

ژنرال نکوندا گفته است که او برای حفاظت از جامعه توتسی ها در برابر حملات شورشیان هوتو اهل رواندا - که برخی از آنها متهم به مشارکت در نسل کشی 1994 هستند - وارد جنگ شده است.

پیشتر سازمان های امدادرسانی بریتانیایی و بین المللی خواستار دریافت کمک های نقدی برای دستگیری از قربانیان مناقشه شدند.

چارلز بادناک از "ورلد ویژن" گفت: "بچه ها در این مناقشه از والدین خود جدا شده و یتیم می شوند. هزاران نفر در خطر تجاوز، سوءتغذیه، ربایش و بیماری قرار دارند."

"ما عاجلانه نیازمند کمک شما برای رساندن کمک، ایجاد ثبات و امید هستیم."