طرح صلح عربی احیا می شود؟

در حالی که دنیا منتظر است دولت جدید آمریکا زمام امید این کشور را رد دست بگیرد، یک سراسیمگی سیاسی به خصوص در لندن در رابطه با اوضاع خاورمیانه مشاهده می شود. دیوید میلی بند وزیر امور خارجه بریتانیا به سوریه سفری کرده و همتای سعودی او، شاهزاده سعود الفیصل در لندن است.

خوش بینی در مورد مسائل خاور میانه معمولا بی جاست. نگاه به مشکلات بی شمار این منطقه و ارزیابی های تیره درباره احتمال صلح آسان تر است.

اما در حالی که منطقه عواقب روی کار آمدن مرد جدیدی را هضم می کند که در ماه ژانویه سکان کاخ سفید را به دست می گیرد، نشانه هایی از امید دیده می شود. یکی از نشانه ها فعالیتی است که در رابطه با نقشه صلح بین اسراییل و جهان عرب مشاهده می شود.

اين نقشه که در سال 2002 به تصویب اتحادیه عرب رسید، به اسراییل پیشنهاد می کند تا در صورت بازگشت به مرزهای پیش از 1967 از صلح بهره مند شوند.

اين نقشه مدتهاست که مطرح بوده اما عملی نشده است. اما با بروز تغییرات گسترده تر در منطقه مثلا ظهور گسترده تر ایران که بسیاری از عرب های سنی را نگران کرده است، نقشه صلح خاورمیانه دوباره روی کار می آید.

شیمون پرز، نخست وزیر اسراییل اين نقشه را مثبت ارزیابی کرده است. اما می گوید که نمی شود آن را بی قید و شرط پذیرفت و باید در موازات مذاکرات با فلسطینی ها دنبال شود.

تلاش هایی نیز برای مجذوب کردن سوریه و پذیرش آن توسط غرب وجود دارد که در راس آن فرانسه و بریتانیا فعالیت دارند.

مذاکرات غیر مستقیم بین اسراییل و سوریه با میانجگری ترکیه زمینه را تا حدودی آماده کرده است. اما باید عادلانه گفت که نکات منفی بسیاری هم وجود دارد: اوضاع طاقت فرسای نوارغزه، پرتاب موشک به اسراییل، اختلاف بین فلسطینی ها و عدم اطمینان از آنچه سوری ها در ازای قرارداد صلح با اسراییلی ها طلب خواهند کرد.

اما به قول نظامی ها " زمینه دیپلماتیک دارد فراهم می شود"، به امید آنکه وقتی رییس جمهور جدید وارد کاخ سفید می شود علاوه بر مشکلات همیشگی در رابطه با خاورمیانه، به فرصت های تازه ای هم دست یابد.

مطالب مرتبط