انفجار در مراسم مذهبی شیعیان پاکستان تلفاتی داد

زخمی این انفجار
Image caption انفجار در مسجد شیعیان تعدادی کشته و زخمی داشته است

در جریان یک مراسم مذهبی شیعیان در شمال پاکستان انفجاری روی داده و شماری کشته و زخمی برجای گذاشته است.

روز جمعه، 21 نوامبر (1 آذر)، هنگام برگزاری مراسم ترحیم برای علامه نذیرشاه نقوی در محوطه مسجدی در شهرک دیره اسماعیل خان، در ایالت سرحد شمال غرب پاکستان، انفجاری روی داد و به گفته منابع پلیس محلی، در اثر آن دست کم شش نفر کشته و شمار دیگری زخمی شدند.

این روحانی شیعه بامداد روز جمعه در اثر حمله مردان مسلح کشته شده بود و ظاهرا انفجار هنگام حمل جنازه او برای دفن صورت گرفت.

از جمله کشته شدگان این انفجار رهبر یکی از گروه های مسلح محلی بوده که برای مبارزه علیه افراد طالبان تشکیل شده است.

رئیس پلیس محلی گفته است که امکان دارد آمار کشته شدگان این انفجار افزایش یابد.

شهر دیره اسماعیل خان محل سکونت مسلمانان شیعه و سنی است و درگیری فرقه ای بین این دو گروه بدون سابقه نبوده است.

هنوز عامل و چگونگی انفجار روز جمعه مشخص نشده است و مقامات محلی گفته اند ممکن است در این حمله، از بمب یا نارنجک استفاده شده باشد. امکان عملیات انتحاری نیز مطرح شده است.

شامگاه پنجشنبه نیز شیخ مالک رحمت الله، از رهبران قبیله ای مخالف طالبان در یک حمله انفجاری به قتل رسید.

حمله شامگاه پنجشنبه هنگام برگزاری نماز مغرب در مسجدی واقع در روستای بادان، در منطقه باجور به وقوع پیوست و علاو بر شیخ رحمت الله پنج نفر دیگر نیز در اثر این انفجار کشته شدند.

شیخ رحمت الله گروهی از اعضای مسلح قبیله خود را برای مقابله با افراد طالبان تشکیل داده بود و احتمالا به همین دلیل هدف حمله انتحاری قرار گرفت.

منطقه قبیله نشین پاکستان از مراکز فعالیت تندروهای مسلح اسلامگرای وابسته به طالبان و القاعده محسوب می شود و اخیرا دولت پاکستان قبایل محلی را به مقابله در برابر این گروه ها تشویق کرده است.

گفته می شود دست کم در یکی از مناطق باجور، گروه های مسلح قبیله ای در خلال چند ماه اخیر عملا مانع از آن شده اند که نفرات طالبان بتوانند در این بخش پناه بگیرند.

در چند ماه اخیر دولت پاکستان عملیاتی مستمر را علیه تندروهای اسلامگرا در منطقه باجور دنبال کرده و درگیری دو طرف به آوارگی حدود سیصد هزار نفر از ساکنان منطقه منجر شده است.

مطالب مرتبط