جنجال بر سر تعیین رئیس جدید سوسیالیست ها در فرانسه

مارتین اوبری
Image caption مارتین اوبری

اعضای حزب سوسیالیست فرانسه، مارتین اوبری را به ریاست این حزب مخالف انتخاب کردند. او اولین زنی است که ریاست این حزب را به عهده می گیرد.

نتیجه این انتخابات از سوی سگولن رویال، نامزد سوسیالیست ها در انتخابات پیشین ریاست جمهوری فرانسه به چالش گرفته شده است. خانم رویال در دور اول رای گیری پیشتاز بود.

در دور دوم رای گیری خانم اوبری 50.02 درصد آرا و خانم رویال نیز 49.98 درصد آرا را به دست آوردند.

مارتین اوبری جانشین فرانسوا هالند می شود که خانم رویال از او چهار فرزند دارد. آنها سال پیش از یکدیگر جدا شدند.

خانم اوبری تنها با 42 رای از خانم رویال پیشی گرفته است. سگولن رویال نتیجه را نپذیرفته و خواهان رای گیری مجدد شده است. هواداران خانم رویال نیز به وجود بی نظمی ها در رای گیری اعتراض کرده اند.

خانم اوبری به دنبال این پیروزی خواهان وحدت در حزب سوسیالیست فرانسه شده است. او از خانم رویال خواسته تا نتیجه رای گیری را قبول کند.

حزب سوسیالیست فرانسه دویست و سی هزار عضو دارد که از این میان تنها یکصد و سی هزار نفر در رای گیری شرکت کردند. قرار است روز سه شنبه هیات رئیسه حزب،انتخابات را مورد بررسی قرار دهد و آن را تائید کند.

مارتین اوبری دختر ژاک دولور، رئیس پیشین کمیسیون اروپا است. او قبلا وزیر کار بوده و معمار طرح 35 ساعت کار هفتگی در ده سال پیش است. خانم اوبری در حال حاضر شهردار شهر لیل است.

خانم اوبری گفته است که می خواهد دست به اصلاحات در حزب بزند اما ارزش های چپ آن را حفظ کند.

به گفته صاحبنظران، رهبر جدید حزب سوسیالیست فرانسه وظیفه بسیار سختی از نظر متحد ساختن حزب برای به چالش گرفتن نیکولا سارکوزی در انتخابات آتی دارد.

آخرین باری که سوسیالیست ها در انتخابات ریاست جمهوری برنده شدند، مربوط به زمان فرانسوا میتران در سال 1998 است.

مطالب مرتبط