دیمیتری مدودیف در آمریکای لاتین

Image caption دیمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه در کنار رییس جمهوری پرو آلن گارسیا

این هفته آمریکای لاتین شاهد حضور پررنگ سیاسی روسیه در بعضی کشورهای این منطقه بوده است.

دمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه که به تازگی از اجلاس آپک، APEC، در پرو بازگشته، اکنون در آمریکای لاتین است تا از برزیل، ونزوئلا و کوبا دیدن کند.

قرار است اوایل هفته آینده، نیروی دریایی روسیه در ونزوئلا، دست به یک مانور نظامی بزند.

سفر دمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه به منطقه آمریکای لاتین، از نظر زمانی اهمیت خاصی دارد، چرا که درست در زمان انتقال قدرت از دولت جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا، به دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب، انجام می گیرد.

آقای مدودف سعی خواهد کرد از یکسو روابط کشورش را با ونزوئلا و کوبا و همچنین برزیل، که قدرت اقتصادی اصلی منطقه است، تقویت کند و از سوی دیگر به آمریکایی ها نشان دهد که روسیه هنوز در سیاست خارجی خود اهدافی جهانی و بلندپروازانه را دنبال می کند.

بی شک آقای مدودف در جریان این سفر خود، نیم نگاهی هم به آمریکایی ها خواهد داشت.

هدف او این خواهد بود که به آمریکایی ها نشان دهد که اگر آنها به خود اجازه می دهند در نزدیک مرزهای روسیه دست به فعالیتهایی بزنند، روسیه هم می تواند در منطقه ای که آمریکایی ها به طور سنتی آنرا منطقه نفوذ خود می دانند، سیاستهایش را دنبال کند.

روسیه یکی از صادر کنندگان اصلی تسلیحات به ونزوئلا است. کشوری که بعد از ایران یکی از نامحبوترین کشورها از نگاه دولتمردان در واشنگتن است.

به علاوه، صحبتهایی هم مطرح است در مورد احتمال یک توافق هسته ای میان روسیه با ونزوئلا که در چارچوب آن، روسیه به راه اندازی یک نیروگاه اتمی در ونزوئلا کمک خواهد کرد.

اما شاید بارزترین نمونه قدرت نمایی روسیه در این منطقه، برنامه مانورهای دریایی این کشور با ونزوئلا باشد که نخستین حضور نیروی دریایی روسیه در نیم کره غربی جهان در حدود 20 سال اخیر تلقی می شود.

در کوبا، آقای مدودف برای تقویت روابط اقتصادی میان کوبا و روسیه تلاش خواهد کرد اما هدف اصلی هر دو کشور ارسال پیامی به دولت آمریکاست. این در حالی است که احتمال می رود باراک اوباما پس از آغاز به کار دولت خود، سیاست آمریکا در مورد کوبا را اساسا تغییر دهد.

بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران مراکز مطالعاتی، در گزارشهای خود به آقای اوباما توصیه کرده اند که بیش از دولت بوش به آمریکای لاتین توجه کند و در چنین شرایطی حضور رو به گسترش روسیه در منطقه، بی شک از چشم رییس جمهور جدید آمریکا، پنهان نخواهد ماند.