بمب گذاری در بغداد نوزده کشته داد

محل انفجار
Image caption اتوبوس حامل کارمندان دولت عراق در اثر انفجار منهدم شد

در حالی که مذاکرات پارلمان عراق پیرامون پیمان امنیتی با آمریکا ادامه دارد، وقوع سه انفجار در بغداد دست کم نوزده کشته و زخمی برجای گذاشته است.

منابع پلیس عراق اعلام کرده اند که در ساعات پر رفت و آمد بامداد روز دوشنبه، 24 نوامبر (4 آذر)، یک وسیله انفجاری در کنار مینی بوس حامل تعدادی از کارمندان وزارت بازرگانی عراق منفجر شد و در اثر آن، دست کم سیزده نفر از جمله یک دختربچه رهگذر جان خود را از دست دادند.

چندین نفر دیگر نیز در اثر این انفجار زخمی شدند و به بیمارستان انتقال یافتند.

ساعاتی بعد، گزارش شد که پنج نفر هم در یک حمله انتحاری در نزدیکی منطقه کمربند سبز امنیتی بغداد کشته و جمع دیگری هم زخمی شده اند.

عامل این حمله انتحاری یک زن بود که مواد منفجره همراه خود را در کنار پایگاه بازرسی مستقر در یکی از ورودی های اصلی منطقه کمربند سبز امنیتی منفجر کرد.

Image caption برخی از مردم عراق از پیمان امنیتی با آمریکا حمایت کرده اند

به گفته پلیس بغداد، این انفجار در صف تعدادی از کارمندان عراقی شاغل در مراکز مستقر در منطقه سبز روی داد که برای حضور در محل کار خود، منتظر بازرسی توسط ماموران امنیتی بودند.

گزارش شده است که یک تن دیگر در انفجار سوم که در شرق بغداد رخ داد، کشته شده است.

با اینکه در سال جاری، از اقدامات خشونت آمیز در عراق به طرز چشمگیری کاسته شده، هنوز هم نقاط مختلف این کشور، از جمله بغداد، هر هفته شاهد عملیات مسلحانه شورشیان مخالف دولت است.

آخرین حمله به منطقه امنیتی بغداد روز 7 اکتبر گزارش شد که در جریان آن، دو انفجار شدید در نزدیکی این منطقه به زخمی شدن دو مامور پلیس و شش شهروند غیرنظامی عراقی منجر شد.

منطقه سبز امنیتی محل استقرار مراکز مهم دولتی عراق، ساختمان پارلمان و چند سفارتخانه خارجی است و از آن به شدت محافظت می شود.

انفجارهای روز دوشنبه در حالی گزارش می شود که نمایندگان پارلمان عراق به مذاکره درباره متن پیمان امنیتی این کشور و آمریکا ادامه می دهند.

اعتبار مجوز شورای امنیت سازمان ملل متحد برای حضور نیروهای نظامی خارجی در عراق در آخر سال جاری به پایان می رسد و در صورت تصویب پیمان دوجانبه آمریکا و عراق، این سند مبنای حقوقی ادامه همکاری نظامی و امنیتی دو کشور خواهد بود.

Image caption هواداران مقتدی صدر از مخالفان پیمان امنیتی هستند

براساس این پیمان، نیروهای آمریکایی تا سال 2011 همچنان در حفظ امنیت عراق مشارکت خواهند داشت اما از اواخر سال 2009، به تدریج از شهرهای این کشور خارج خواهند شد.

در حال حاضر، شمار نظامیان آمریکایی در عراق به بیش از یکصد و پنجاه هزار نفر می رسد که در حدود چهارصد پایگاه در نقاط مختلف این کشور مستقر هستند.

پس از یک سال مذاکره فشرده با آمریکائیان، کابینه عراق حدود دو هفته پیش سرانجام متن این پیمان را مورد تایید قرار داد و برای تصویب نهایی به پارلمان این کشور ارسال کرد.

دولت عراق از نمایندگان پارلمان خواسته است این پیمان را مورد تایید قرار دهند.

در حالیکه برخی از گروه های سیاسی عراق ادامه حضور نظامی آمریکا را برای حفظ امنیت عراق لازم دانسته و از این پیمان حمایت کرده اند، بعضی گروه ها نیز با این سند مخالفت ورزیده و خواستار خروج سریعتر نیروهای آمریکایی شده اند.

در روزهای اخیر، تظاهراتی در حمایت یا مخالفت با این پیمان در عراق برگزار شده است.

مطالب مرتبط