اسرائیل اجازه امدادرسانی محدود در نوار غزه را داد

مواد امدادی
Image caption در سه هفته گذشته اسرائیل یک بار دیگر اجازه داد که مواد امدادی وارد غزه شود اما بعد از انتقال این مواد گذرگاه ها را بست

اسرائیل به طور موقت گذرگاه های نوار غزه را گشوده و اجازه داده غذا و سوخت وارد نوار غزه شود.

در سه هفته گذشته این دومین بار است که اسرائیل اجازه داده مواد ضروری به این منطقه منتقل شود.

مقامات سازمان ملل متحد گفته اند که اراضی نوار غزه با فاجعه انسانی مواجه است.

مواد امدادی که این بار به غزه راه یافته، شامل سوخت دیزل برای تنها نیروگاه تولید برق غزه بوده که شاید کمک کند میزان بی برقی در این منطقه کاهش یابد.

انتقال سوخت دیزل از طریق گذرگاه نحال عوز صورت گرفته است. این گذرگاه پس از تشدید محاصره اقتصادی غزه در چهارم نوامبر تاکنون استفاده نشده بود.

اسرائیل محاصره نوار غزه را از اوایل ماه جاری میلادی شدیدتر کرده و گفته است که این اقدام در واکنش به حملات موشکی پیکارجویان فلسطینی از این منطقه به اسرائیل بوده است.

نوار غزه در حال حاضر تحت کنترل گروه حماس است.

پیکارجویان گفته اند که حملات موشکی آنها که تخریبی سطحی به جای گذاشته و تلفاتی در پی نداشته است، به تلافی حمله ارتش اسرائیل به غزه صورت گرفته است.

مقامات سازمان ملل می گویند که از اهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل مصرانه خواسته اند شدت محاصره غزه را کمتر کنند.

مقامات اسرائیل گفته اند که به بیش از سی کامیون حامل مواد امدادی و دیگر کالاها اجازه داده اند از طریق گذرگاه کرم شالوم وارد غزه شود.

آخرین باری که به کاروان مواد امدادی اجازه عبور از گذرگاه های غزه داده شد، هفدهم نوامبر بود که فقط برای یک روز به اجرا درآمد.

مقامات اسرائیلی گفته اند که عبور مواد امدادی در آینده بستگی به مهار خشونت های مرزی دارد.

اما امدادگرانی که در این اراضی فعالند، گفته اند حمل مواد امدادی تاثیر کمی در وضعیت انسانی در غزه دارد چون ذخیره مواد ضروری تقریبا به پایان رسیده است و آنها برای مقابله با کمبودهای موجود، نیاز دارند که به طور پیوسته این مواد را دریافت کنند.

مطالب مرتبط