مقامات بغداد و کردستان عراق قراردادهای نفتی را بررسی کردند

نفت در شمال عراق
Image caption دولت منطقه ای کردستان در ماه ژوئن دو قرارداد جدید نفتی بست

حسین شهرستانی، وزیر نفت عراق، به منطقه خودمختار کردستان این کشور سفر کرده است تا با مقامات دولت منطقه ای درباره قراردادهای نفتی که با خارجیان امضا کرده اند، گفتگو کند.

دولت مرکزی عراق می گوید که این قراردادها غیرقانونی هستند و دولت منطقه ای کرد حق ندارد که بدون موافقت بغداد این گونه قراردادها را امضا کند.

مقامات کردستان عراق این گفته دولت مرکزی را رد کرده اند.

مجادله میان دو طرف یکی از دلایلی است که پارلمان عراق موفق نشده قانون جدید نفت را که در ارتباط با توزیع درآمد نفتی پیشنهاد شده است، تصویب کند.

قراردادهای نفتی

دولت منطقه ای کردستان عراق اواخر ماه ژوئن سال جاری میلادی دو قرارداد جدید نفتی با یک شرکت کانادایی منعقد کرد.

این توافقنامه های نفتی با شرکت نفتی "تالیسمان انرژی" بسته شده است. طبق این قراردادها، این شرکت کانادایی به اکتشاف و استخراج نفت در منطقه ای نزدیک شهر حلبچه خواهد پرداخت.

مقامان دولت منطقه ای کردستان عراق می گویند که طبق این قراردادها، شرکت کانادایی مبلغ دویست و بیست میلیون دلار برای نوسازی منطقه هزینه خواهد کرد.

این منطقه پس از آن که در سال های دهه هشتاد میلادی هدف حملات نیروهای صدام، رهبر سرنگون شده عراق قرار گرفت، وضعیت بسیار بدی پیدا کرد.

در عملیاتی که به منظور سرکوب کردهای عراقی صورت گرفت، نیروهای ارتش عراق به مناطق کردنشین حمله کردند و بسیاری از زیرساختارهای حلبچه و مناطق اطراف آن از میان رفت.

دولت عراق می گوید لایحه تقسیم عواید نفتی ابتدا باید به تصویب پارلمان برسد. این قانون مشخص خواهد کرد که درآمدهای نفتی پیش از توافق بر سر قراردادهای نفتی، به چه ترتیب تقسیم خواهند شد.

دولت عراق معتقد است که منابع نفتی منطقه کردستان، مانند سایر مناطق عراق، به تمامی مردم این کشور تعلق دارد.

مقامات عراقی بارها اعلام کرده اند که تا تصویب لایحه تقسیم عواید نفتی عراق، قراردادهای اکتشاف و استخراج نفت نباید امضا شود.

دولت کردستان عراق خواستار آن است که در قانون نفتی این کشور، هر منطقه حق واگذاری امتیاز استخراج نفت را داشته باشد.

دولت منطقه ای کردستان عراق، که مرکز آن شهر اربیل است، در سال 1992 و در پی شکست نیروهای عراقی پس از حمله به کویت تشکیل شد.

دولت منطقه ای کردستان عراق دارای رئیس حکومت، یک پارلمان محلی موسوم به مجمع ملی کردستان عراق و هیئت وزیران است.

بیشتر کرسی های پارلمان محلی و سمت های کابینه دولت منطقه ای کردستان عراق در اختیار حزب دموکرات کردستان و حزب اتحاد میهنی کردستان عراق و احزاب و گروه های متحد آنهاست.

مسعود بارزانی، رهبر حزب دموکرات، سمت ریاست دولت منطقه ای کردستان را برعهده دارد در حالیکه جلال طالبانی، رهبر اتحاد میهنی، رییس جمهور عراق است.

مطالب مرتبط