انتصاب محمود عباس به سمت 'رئیس کشور فلسطین'

محمود عباس
Image caption اختیارات محمود عباس عمدتا به کرانه غربی رود اردن محدود می شود

شورای مرکزی گروه فلسطینی فتح محمود عباس را به عنوان رئیس کشور فلسطین انتخاب کرده، اما گروه حماس این تصمیم را محکوم کرده است.

شورای مرکزی گروه فتح متشکل از رهبران ارشد این گروه است. فتح که کنترل کرانه باختری رود اردن را در دست دارد با گروه حماس که نوار غزه را کنترل می کند، بر سر قدرت رقابت دارد.

ناظران 'رئیس کشور' اعلام شدن محمود عباس را اقدامی نمادین می دانند، چرا که کشور فلسطین هنوز رسما تاسیس نشده است.

با این همه، در غرب به ویژه در آمریکا از محمود عباس به عنوان رئیس جمهور یاد می شود.

عنوان 'رئیس کشور فلسطین' عنوانی تشریفاتی است که پیش تر به یاسر عرفات تعلق داشت و از هنگام مرگ او در سال ۲۰۰۴ به کسی اطلاق نمی شد. با این حال گروه حماس 'رئیس کشور' اعلام شدن محمود عباس را محکوم کرده و آن را نشانه از مشکلات سیاسی او و گروه فتح دانسته است.

انتخابات زودرس

محمود عباس اعلام کرده اگر مذاکرات آشتی با حماس در سال جاری میلادی به نتیجه نرسد، وی برگزاری انتخابات برای تعیین رئیس حکومت فلسطینیان و نیز نمایندگان پارلمان را اعلام خواهد کرد.

محمود عباس گفته است در اوایل سال ۲۰۰۹ یک فرمان رسمی در این خصوص صادر خواهد کرد. آقای عباس به تاریخ برگزاری این انتخابات اشاره ای نکرده است.

ناظران با اشاره به قدرتمند بودن حماس، امکان این که محمود عباس درصدد برگزاری انتخابات پیش از موعد برآید را بعید می دانند.

دوره زمامداری محمود عباس در تاریخ نهم ژانویه پایان خواهد یافت. آقای عباس قبلا گفته بود پس از پایان دوره حکومتش در نظر دارد برای یک سال دیگر یعنی تا پایان دوره پارلمان کنونی فلسطینیان که رهبری آن با حماس است بر سر کار باقی بماند.

جنبش حماس بارها گفته است که با تمدید دوره حکومت محمود عباس موافقت نخواهد کرد. محمود عباس در ژانویه سال ۲۰۰۵ برای یک دوره چهار ساله به ریاست حکومت خودگردان فلسطینیان برگزیده شد.

جنبش حماس همچنین مخالفت خود با برگزاری انتخابات زودتر از موعد را اعلام کرده است.

از سال گذشته که حماس نوار غزه را اشغال کرد، محمود عباس که عضو جنبش فتح است با حماس اختلافات شدیدی پیدا کرد.

دولت مصر که نقش میانجی را بین این دو گروه بازی می کند از گروههای سیاسی فلسطینی فتح و حماس خواسته که یک دولت مشترک تشکیل دهند.

دولت مصر پیشتر پیشنهاد تشکیل دولت وحدت ملی با حضور افرادی که مورد پذیرش کلیه گروه ها باشند، را داده بود اما تحلیلگران می گویند که اختلافات بین دو طرف مذاکره نشان می دهد که امید زیادی برای رسیدن به یک توافق عملی وجود ندارد.

مطالب مرتبط