'سیاستمدار روس در قتل روزنامه نگار منتقد دست داشت'

آنا پولیتکووسکایا
Image caption خانم پولیتکووسکایا، در سال 2006، در بیرون آپارتمان خود توسط یک قاتل مزدور، به ضرب گلوله کشته شد

وکیل مدافع سه نفری که در ارتباط با قتل آنا پولیتکووسکایا، روزنامه نگار سرشناس روسیه محاکمه می شوند، گفته است اتهام های وارده به این سه نفر نشان می دهد که ممکن است یک سیاستمدار روس در این قضیه دست داشته باشد.

هیچ یک از این سه متهم شخصا به ارتکاب این قتل یا دادن دستور اجرای آن متهم نشده اند.

وکیل مدافع این افراد گفته است این سیاستمدار که نامی از او برده نشده، در روسیه به سر می برد و در پرونده قتل این روزنامه نگار به او اشاره شده است.

مراد مصیف، وکیل مدافع گفت که اسناد از این احتمال خبر می دهند که خانم پولیتکووسکایا در انتقام از گزارش های انتقادی خودبه قتل رسیده است. او موارد نقض حقوق بشر در چچن توسط سربازان روس را در نوشته های خود افشا کرده بود.

خانم پولیتکووسکایا، در تاریخ 7 اکتبر سال 2006، در بیرون آپارتمان خود توسط یک قاتل مزدور، به ضرب گلوله کشته شد.

قاتل وی هنوز دستگیر نشده است و طرفداران خانم پولیتکووسکایا می گویند بعید به نظر می رسد در این محاکمه روشن شود که چه کسی دستور قتل را داده بوده است.

آنا پولیتکووسکایا، خبرنگار یک روزنامه کم تیراژ به اسم نووایا گازتا، بود که به خاطر گزارش هایش درباره موارد نقض حقوق بشر در چچن شهرت داشت.

ترور او جامعه بین المللی را تکان داد ولی در روسیه توجه چندانی به آن نشد.

آنا پولیتکووسکایا چندین بار به چچن و شمال قفقاز سفر کرده و درباره جنگی که بیشتر قربانیان آن غیرنظامی بودند، مقالات مفصلی نوشته بود.

طبق برآورد کمیته حفاظت از روزنامه نگاران، که دفترش در آمریکاست، خانم پولیتکووسکایا سیزدهمین روزنامه نگاری بود که در دوره ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین توسط یک قاتل اجیر شده در روسیه به قتل رسید.

مطالب مرتبط