بنیاد خیریه اسلامی در آمریکا مجرم شناخته شد

حماس
Image caption آمریکا از سال 1995 حماس را گروهی تروریستی قلمداد کرده است

در آمریکا یک بنیاد خیریه اسلامی و پنج نفر از مدیران آن به تامین منابع مالی گروه حماس متهم شده اند که در آمریکا یک گروه تروریستی محسوب می شود.

اعضاء هیئت منصفه پس از هشت روز بررسی مجدد پرونده این بنیاد که "بنیاد امداد و توسعه سرزمین مقدس" نام دارد و در مقر آن در تکزاس واقع است، حکم گناهکار را برای متهمان صادر کردند.

این بنیاد که زمانی بزرگترین بنیاد خیریه اسلامی در آمریکا بود متهم بود که بیش از 12 میلیون دلار بعنوان حمایت از حماس پرداخته است.

از زمان حملات یازدهم سپتامبر این بزرگترین دادگاهی بود که در آن جرم "تامین منابع مالی یک گروه تروریستی" مطرح می شد.

غسان العشی، رئیس پیشین این بنیاد و شکری ابوبکر مدیرعامل پیشین آن در مجموع در 69 مورد از جمله پولشویی و کلاهبرداری مالیاتی مجرم شناخته شدند.

مفید عبدالقادر و عبدالرحمن عوده در سه مورد در توطئه و محمد المزعن به "توطئه برای حمایت از یک گروه تروریستی" مجرم شناخته شدند.

بنیاد سرزمین مقدس نیز در 32 مورد مجرم شناخته شد اما هنوز تاریخ اعلام حکم مشخص نشده است.

حساب های مسدود شده

حماس از سال 1995 از سوی آمریکا بعنوان یک گروه تروریستی شناخته شد و از این رو هرگونه کمک به حماس در آمریکا امری غیرقانونی است.

در جریان دادگاه دادستان عنوان کرد حماس کنترل بنیادهای خیریه ای را در اختیار داشته است که بین سالهای 1995 تا 2001 مبلغ 12.4 میلیون دلار برای حماس جمع آوری کرده اند.

اتهام بنیاد سرزمین مقدس این بود که از یتیمان و خانواده هایی در کرانه غربی رود اردن و غزه حمایت کرده است که بستگان آنها به واسطه حملات حماس علیه اسرائیل کشته یا زندانی شده بودند.

این بنیاد خیریه در سال 2001 و در قالب جزئی از اقدام های انجام شده پس از حملات یازدهم سپتامبر تعطیل شد و حساب های آن مسدود گردید.

مسئولان این بنیاد می گویند فعالیت های آنها در کمک به خانواده های مسلمان مشروع و قانونی بوده است.

طرفداران بنیاد سرزمین مقدس دولت آمریکا را به سیاسی کردن این پرونده متهم کرده اند.

دادگاه پیشین این بنیاد سال گذشته به پایان رسید، اما به واسطه آنکه هیئت منصفه نتوانست به نتیجه ای دست یابد دادگاه مجددا برگزار شد.

مطالب مرتبط