15:20 گرينويچ - سه شنبه 25 نوامبر 2008 - 05 آذر 1387

سازمان ملل: یک سوم از زنان جهان مورد بدرفتاری هستند

مراسم روز رفع خشونت علیه زنان در پاکستان

مراسم روز جهانی رفع خشونت از زنان در کشورهای مختلف برگزار شده است

سازمان ملل متحد می گوید دست کم یک سوم از زنان جهان ممکن است در طی طول عمرشان با رفتار خشونت آمیز روبرو شوند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، روز سه شنبه (25 نوامبر)، در سخنانی به مناسب روز جهانی ریشه کنی خشونت علیه زنان گفت در حالی که بسیاری از کشورها تعهدات قانونی خود علیه خشونت علیه زنان را به اجرا درآورده اند، باید در این ارتباط گام های راسخ تری بردارند.

گزارش سودایه جوادی در این زمینه

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


آقای بان در سخنانی به مناسبت این روز گفته خواستار اقدامات بیشتری برای حمایت از زنان در برابر خشونت شده است.

دبیرکل سازمان ملل وعده داده است رهبری تلاش تازه ای برای مبارزه با خشونت علیه زنان را در دست بگیرد و گفته است که ناکامی در این تلاش می تواند مانعی جدی در برابر صلح و توسعه جوامع شود.

گفتگو با احسان رزوان از بخش تاجیک بی بی سی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

او گفت که خشونت علیه زنان صلح و توسعه جوامع مختلف را تضعیف می کند.

به گفته سازمان خیریه آکسفام، یکی از بدترین نمونه های خشونت علیه زنان در کشور کنیا صورت می گیرد که نیمی از زنان این کشور

با خشونت مواجهند.

این سازمان طرحی را به اجرا گذاشته است که هدف از آن مبارزه برای تغییر نگرش مردم این کشور نسبت به شرایط و حقوق زنان است.

گزارش خلیل احمد نوری از دفتر بی بی سی در کابل

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

ناوانتم پیلی، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، هم در بیانیه ای به مناسبت این روز با انتقاد از شرایط کنونی زنان در بسیاری از نقاط جهان، گفته است که "خشونت علیه زنان همچنان یکی از مسایل اصلی در سرتاسر جهان محسوب می شود."

به گفته خانم پیلی، به خصوص در جریان برخوردهای نظامی، زنان از جمله قربانیان اصلی خشونت هستند و بارزترین نمونه را می توان در درگیری های کنونی در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو مشاهده کرد.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در عین حال خشونت علیه زنان را منحصر به شرایط جنگی نمی داند بلکه بدرفتاری و آزار آنان را وضعیتی متعارف در برخی از جوامع توصیف می کند زیرا در این جوامع، مردان اطمینان دارند که در صورت آزار بدنی، زخمی کردن و حتی قتل همسران و دختران خود، گرفتار پیگرد و مجازات قضایی نخواهند شد.

مراسم در نقاط مختلف

سازمان های مختلف به مناسبت روز جهانی ریشه کنی خشونت علیه زنان، شرایط نامساعد زنان در برخی کشورها را مورد تاکید قرار داده اند.

گروه های حمایت از حقوق بشر و حقوق زنان با برگزاری مراسمی در کشورهای مختلف به بررسی و انتشار گزارش هایی در مورد نقض حقوق زنان و خشونت علیه آنان مبادرت کرده اند.

زنان آواره جنگی در کنگو

خشونت علیه زنان در شرایط درگیری نظامی افزایش می یابد

سازمان بهداشت جهانی نیز با انتشار گزارشی به مناسبت روز جهانی محو خشونت علیه زنان نتایج تحقیقاتی را منتشر کرده است که براساس آن، برخی از مردان به طور مرتب به آزار زنان می پردازند در حالیکه احتمال خودکشی زنانی که در معرض خشونت بدنی و جنسی قرار می گیرند به مراتب بیش از سایرین است.

در برخی از کشورها نیز، نهادهای رسمی به مناسبت روز جهانی محو خشونت علیه زنان به انتشار گزارش هایی در مورد وضعیت زنان پرداخته اند.

در کامبوج، گزارشی که توسط دولت این کشور منتشر شده است نشان می دهد که یک چهارم از زنان با خشونت خانگی مواجه هستند و موارد تجاوز و آزار جنسی علیه زنان رو به افزایش بوده است.

فعالان مدافع حقوق زنان از سال 1981 روز 25 نوامبر را روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان نامگذاری کرده و مراسمی را به همین مناسبت برگزار کرده اند.

روز 25 نوامبر به این دلیل به عنوان روز جهانی محو خشونت علیه زنان انتخاب شد که یادآور ترور خواهران میرابال بود که در روز 25 نوامبر سال 1960 به دلیل مبارزه علیه دیکتاتوری ژنرال رافائل تروخیلو در جمهوری دومینیکن به دست ماموران دولتی ترور شدند.

ترور این سه خواهر واکنش گسترده ای را در داخل این کشور و سطح جهانی به دنبال آورد و به تشدید مخالفت علیه حکومت رافائل تروخیلو و سرانجام، ترور و سرنگونی این رژیم منجر شد.

با تلاش گروه های مدافع حقوق زنان، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه دسامبر سال 1999 با صدور قطعنامه ای 25 نوامبر را روز جهانی محو خشونت علیه زنان اعلام داشت و برگزاری مراسمی به این مناسبت را به کشورهای عضو توصیه کرد.

هدف اصلی از برگزاری این مراسم آگاه سازی جوامع نسبت به وضعیت زنان و تاکید بر غیرقابل قبول بودن خشونت از جمله خشونت خانگی علیه زنان عنوان شده است.

به گفته گروه های مدافع حقوق زنان، در حالیکه زنان در نقاط مختلف جهان به طور مرتب در معرض خشونت قرار می گیرند، دامنه و ماهیت این موضوع به طور کامل مشخص نیست زیرا در بسیاری موارد، دیدگاه رایج جامعه چنین رفتاری را نابهنجار نمی پذیرد و آن را تحمل و گاه حتی تشویق می کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.